„Je mi jedno, jestli vás odsoudí nebo ne. Jsem však ráda, že vnučka přišla o kontakt s vámi,“ řekla dnes pracovnice OSPOD v Pohořelicích v soudní síni do očí dědovi, který chtěl devítiletou školačku do péče a teď ho za to soudí. Muž čelí u Městského soudu v Brně obžalobě z poškozování cizích práv a ohrožení výchovy dítěte za to, že usiloval o svěření dítěte do péče, protože existovalo podezření, že je matka týrá.
Vnučku podle žaloby zmanipuloval, matka ji údajně fyzicky trestala
Obžalovaný podle žalobkyně vnučku zmanipuloval a naváděl ji proti vlastní dceři. Také ji údajně nepřiměřeně zatahoval do úředních záležitostí. Školačka skončila v létě 2021 na téměř půl roku v krizovém centru, protože se nechtěla vrátit k matce. Ta na ni křičela, bila ji a uhodila ji sušákem na prádlo. Děvče také vypovědělo, že ji maminka kopala do břicha a nechala ji stát za trest na balkoně, kde se musela dívat do země.
Vztahy mezi vnučkou a dědou byly dobré
Případ kromě policie řešil i OSPOD pohořelické radnice. Jeho pracovnice dnes u soudu potvrdila, že vztahy mezi vnučkou a dědou byly na partnerské úrovni. „Když jsme je navštívili v bydlišti obžalovaného, tak bylo vidět, že se jí děda hodně věnuje a holčička ho brala jako důležitou osobu,“ potvrdila svědkyně.
Vývoj kauzy zlomil posudek psycholožky
Zlom přišel ve chvíli, kdy soudní znalkyně z oboru psychologie pohořelický OSPOD předběžně informovala, že obžalovaný vnučku zmanipuloval a navedl proti vlastní dceři. To později uvedla i ve znaleckém posudku, který potvrdila u soudu. A pro státní zástupkyni to byl v podstatě klíčový důkaz, který vedl až k podání obžaloby na sedmapadesátiletého muže z Brněnska. Ten se hájí, že nic špatného neudělal a obžalobu označil za vykonstruovanou.
Vštípené vzpomínky můžou otočit názor dítěte, řekla svědkyně
Znalecký posudek si pochvalovala i pracovnice OSPOD. Podle ní se dají malým dětem vštípit vzpomínky tak, aby později vypovídaly proti rodičům. Soudci ale zjevně vadil střih, že děvčátko najednou bralo dědečka jako člověka, který ji zradil a lhal o mamince. „Nemyslím si, že by ji někdo naváděl, aby o dědovi mluvila špatně. Když jsme se však letos v březnu děvčete ptali na dědu, řeklo, že se s ním stýkat nechce, protože o mamince říkal věci, které nejsou pravda,“ vypověděla svědkyně. Ta je přesvědčená, že v případu nenašel OSPOD nic, proč by měla být holčička odebrána z péče matky. K ní se vrátila předloni o Vánocích a už u ní zůstala. A děda s ní má zakázaný styk.
Hejtmanství navrhovalo svěřit vnučku dědovi
Zkušená sociální pracovnice, která v OSPOD pracuje už 20 let, však přiznala, že nadřízený Krajský úřad v Brně byl toho názoru, že právě pohořelický OSPOD měl podat návrh na předběžné opatření, jímž by soud svěřil dítě do péče dědy. „To jsme ale neudělali. A náš postoj byl, že tam ze strany matky nejde o zanedbání péče, takže není důvod svěřovat ho do péče prarodiče,“ uvedla svědkyně, kterou obhájkyně obžalovaného označila za nevěrohodnou.
Holčička si stěžovala, že jí OSPOD týrání matkou nevěří
I psycholožka z Krizového centra Hapalova v Brně totiž zdůraznila, že školačka během pobytu v zařízení opakovala, že by chtěla být radši u dědečka. „A stěžovala si, že jí pracovnice OSPOD nevěří, že ji maminka týrá,“ sdělila soudu psycholožka. Podle ní si velmi inteligentní děvčátko dobře uvědomovalo, že je ohrožené dítě. „Určitě potřebovala psychologickou péči i po odchodu z krizového centra. Měla tiky, v noci plakala a budila se ze spaní a bylo vidět, že je v tenzi,“ dodala svědkyně. Líčení bude pokračovat ve druhé půlce července, kdy soudce provede poslední důkazy a měl by vynést rozsudek.