Lidé v Jihomoravském kraji nahlásili policii jen za pondělí internetové podvody za více než tři miliony korun. Například osmačtyřicetiletý muž z Blanenska chtěl investovat do kryptoměn, podvodník ho obral o dva miliony. O případech na policejním webu informoval mluvčí Bohumil Malášek.
Muže z Blanenska oslovil ohledně kryptoměn údajný zástupce banky. „Obvyklý scénář, na jehož začátku bylo zaplacení vstupního poměrně nízkého poplatku a následné rychlé a velmi zajímavé zhodnocení vložených prostředků, pochopitelně vygradoval dalšími investicemi,“ popsal případ mluvčí.
K získání zhodnocených peněz bylo potřeba zaplatit další poplatky. Jakmile je investor přestal akceptovat, podvodník ukončil komunikaci. Muž záležitost následně oznámil na policii.
Velmi podobný scénář se odehrál na Hodonínsku. Seniorka za půldruhý měsíc stejného investování ztratila skoro půl milionu korun
Podobnou částku pozbyl za tři dny sedmatřicetiletý muž ze stejného regionu. „Jelikož neměl žádné zkušenosti s investováním do kryptoměn, nechal si od podvodníka radit. Ten nainstaloval do počítače software na jeho vzdálený přístup. V počítači objevil složku s důležitými hesly, která obratem zneužil,“ uvedl mluvčí. Podvodník na různé účty, bez vědomí poškozeného, odeslal skoro půl milionu korun.
Podvodníci přesvědčili k investování do virtuální měny i seniora z Brněnska
Ke zdárnému fungování programu jim umožnil vzdálený přístup do počítače, čímž za pomoci poškozeného získali přístupová data do internetového bankovnictví. Z účtu poškozeného obratem zmizelo více než 120.000 korun.
„Žena ze stejného regionu zase uvěřila podvodníkovi, který v telefonu vystupoval jako policista. Na zaručeně bezpečný účet po řadě přesvědčivých telefonátů odeslala nejméně 70.000 korun,“ uvedl mluvčí.