Sedmačtyřicetiletý muž z Brněnska chtěl investovat do kryptoměn, podvodník ho obral skoro o půl milionu korun. Případem se zabývají kriminalisté. Na policejním webu o tom dnes informoval mluvčí Bohumil Malášek.
Domnělý finančník nabídl muži pomoc s investováním do kryptoměn přes sociální sítě. „Začali s asi jedním tisícem euro (asi 23.700 korun). A byli úspěšní. Obratem tedy navýšili obchodování o stejnou částku. Když poradce požadoval další navýšení sumy a založení jiného účtu, muž toto odmítl,“ popsal mluvčí.
Způsoby podvodníků vypadají nejdříve velmi důvěryhodně
Po několika dnech podvedenému muži ale nabídl jiný pracovník obchodní společnosti způsob, jak získat zpět alespoň vložené peníze. Když se na virtuálním kryptoměnovém účtu investora objevily prý už snadno získatelné peníze, kývl na další zaslání doporučené sumy. „I další komunikace s podvodníkem byly tak přesvědčivé, že poškozený odesílal další a další částky. Až když z jeho bankovního konta zmizelo skoro půl miliónu korun, pochopil, že naletěl podvodníkům,“ popsal Malášek.
Podobných případů jsou u nás desítky, lidé přichází o statisíce
Nejde o první případ. Například na začátku března policie informovala o případu sedmapadesátileté ženy z Brněnska, která chtěla taktéž investovat do kryptoměny. Podvodnému bankéři umožnila vzdálený přístup do počítače a mobilu. „Poskytla mu také požadované údaje ke svému kontu a pak už se jen divila. Z účtu jí zmizela finanční hotovost a podvodník sjednal tři půjčky. Celkem zmizelo skoro čtvrt milionu korun. Pokud by nezasáhla banka a nezablokovala účet, tak by asi škoda byla ještě vyšší,“ uvedl tehdy Malášek.
Policie se podobnými případy zabývá opakovaně a stejně tak před nimi opakovaně varuje. Doporučuje například, aby si lidé neinstalovali do vlastních elektronických zařízení žádné programy, které umožňují dálkový přístup jiným lidem, a aby cizím lidem nepovolovali vstup do internetového bankovnictví. Doporučuje rovněž nereagovat na virtuální, zdánlivě výhodné finanční transakce ani na žádosti o sdělení ověřovacího PIN. Opakovaně také například upozorňuje na to, že žádná banka k zablokování účtu nepotřebuje údaje k bankovní kartě.