V souvislosti s blížícími se Vánocemi jsou aktuálním tématem předvánoční nákupy. Nákupní centra se zaplnila zákazníky, což láká i zloděje a kapsáře. Řada lidí si vánoční dárky objednává také přes internet a policisté na webu lidem radí, jak během tohoto náročného období nepřijít o peníze a cennosti.
Buďte obezřetní v tlačenicích v obchodech i MHD
Obezřetnost je na místě zejména v tlačenicích v obchodech a hromadné dopravě: ledabyle uložené peněženky a mobily lákají zloděje k tomu, aby se jich nepozorovaně zmocnili. „Cenné věci mějte proto neustále pod kontrolou, nenoste je v zadních kapsách kalhot nebo mimo dosah vaší pozornosti v batohu na zádech. Pohotový zloděj dokáže v obchodě bleskurychle využít i momentu, kdy se nakupující vzdálí jen pár kroků, a zmocní se kabelky odložené v nákupním vozíku,“ upozornila policejní mluvčí Petra Ledabylová.
Krádeží na jihu Moravy meziročně přibylo o desetinu
Kořistí pobertů se podle policistky stávají nejčastěji peněženky, mobilní telefony, klíče od vozidla nebo platební karty – bohužel často i s napsaným PIN kódem. „Strážci zákona na jižní Moravě evidují přibližně desetiprocentní meziroční nárůst v počtu krádeží na osobách, kam patří jak kapesní krádeže, tak odcizení věcí z tašek, batohů nebo odložených věcí. Od začátku letošního roku jsme tak šetřili celkem 1113 případů,“ upřesnila mluvčí.
Nákupy patří do kufru auta
Podle Ledabylové by měli lidé také pamatovat na to, že auto není trezor a věci by neměli nechávat viditelně v autě. „Přijít o ně během chvilky je možné i na parkovišti, pokud člověk jde od neuzamčeného vozu například jen vrátit nákupní vozík,“ uvedla Ledabylová. Rada policie proto zní: Vždy auto předtím raději zamkněte. „Tašky s nákupem ukládejte do zavazadlového prostoru – v případě nehody mohou předměty v kabině zranit osádku,“ řekla mluvčí s tím, že to policisté připomínají během preventivních akcí u nákupních center, kde nakupujícím předávají tašky s grafikou upozorňující na to, že nákupy patří do kufru.
Pozor i při nákupech na internetu
Policisté nabádají k obezřetnosti i při nákupech v on-line prostředí. Lidé by měli využívat jen ověřené e-shopy. Varovným signálem mohou být nespokojené recenze ostatních zákazníků. „Plaťte přes zabezpečené platební brány nebo si zboží nechte poslat na dobírku. Neukládejte si údaje o vaší platební kartě, nestahujte si neznámé programy do počítače. Doporučujeme využívat dvojitou autentizaci pro přihlašování do internetového bankovnictví, tedy potvrzovat autorizaci třeba pomocí mobilu. Zvážit lze také nastavení denního limitu pro on-line platby,“ radí Petra Ledabylová.