Sanitáře, který v třebíčské nemocnici před dvěma lety znásilnil pacientku po narkóze tak, že jí dvakrát vsunul prst do vaginy, odsoudil Krajský soud v Brně k šesti letům vězení ve věznici s ostrahou. Hrozilo mu pět až 12 let. Obhájkyně se na místě odvolala k Vrchnímu soudu v Olomouci, v závěrečné řeči zpochybnila, že se skutek vůbec stal. Zatímco při výslechu u policie se muž k činu doznal, před soudem jej popřel.
Zločin je srovnatelný se souloží, řekl soudce
Právě tuto okolnost soudce Miloš Žďárský zmínil jako klíčovou při rozhodování o výši trestu a jeho podobě. Podle něj je téměř jisté, že kdyby sanitář vypovídal u soudu shodně s tím, co řekl policistům, odešel by s podmíněným, tedy mimořádně sníženým trestem. V tomto případě však podle Žďárského nebylo možné podmínku uložit. Jako polehčující okolnost přiznal dosud řádný a bezúhonný život pachatele, přitěžující okolností bylo zneužití zaměstnání. Uvedl také, že daný čin je svou závažností srovnatelný s vykonanou souloží.
Na policii se doznal, u soudu vinu popřel
Soud má za prokázané, že čtyřicetiletý sanitář se činu dopustil ve chvíli, kdy převážel stejně starou pacientku po operaci křečových žil a částečně ještě v narkóze. Podle původní výpovědi využil situaci a strčil ruku pod deku, pacientka se mu líbila. Řekl, že nevěděl, proč to udělal, že to bylo ve zkratu. Prý to nikdy dřív neudělal a činu lituje. Později, když svou původní výpověď popřel, uvedl, že na něj policisté činili nátlak, že když se nepřizná, půjde do vazby. Podle dnešních výpovědí svědkyň také řekl, že se přiznal proto, že nevěděl, co bude s jeho ženou a dětmi.
Žena trpí posttraumatickou poruchou
Poškozená žena bezprostředně poté, co se zcela probrala z narkózy, zjišťovala, jestli byly v místnostech kamery, a chtěla si na sanitáře stěžovat. Později se u ní projevila posttraumatická porucha, která se údajně projevuje dodnes.
Sanitář uváděl ve výpovědích řadu detailů
Obhájkyně uvedla, že některé výpovědi jsou nevěrohodné a že částí výpovědi poškozená sama vyvrátila, že se čin stal tak, jak se k němu sanitář původně doznal. Soudce ovšem v odůvodnění uvedl, že výpověď poškozené je věrohodná a za další klíčové důkazy označil výpověď znalce a také zdravotní sestry, která byla při činu. Zároveň uvedl, že sanitář ve výpovědích uváděl tolik detailů, o nichž by nehovořil, kdyby se čin nestal.
Žádala odškodnění čtvrt milionu korun
Poškozená žena také žádala u soudu finanční odškodnění 250 tisíc korun, v této otázce Žďárský odkázal nárok na občanskoprávní řízení.