Zaváhání na poslední chvíli zachránilo minulý týden seniorku z Brněnska před ztrátou více než 300 tisíc korun. Podvodníci ji přiměli odcestovat taxíkem do Brna a vyzvednout veškerou hotovost z účtu, kterou podle jejich instrukcí měla vložit do bitcoinmatu. Osmdesátiletá žena na poslední chvíli zaváhala a kontaktovala svou dceru, která dnes případ popsala novinářům.
Začalo to telefonátem z banky
„Mamince zavolali postupně tři lidé, znali její jméno i adresu. První žena tvrdila, že volá z maminčiny banky, a upozornila ji, že se někdo pod její identitou snaží vzít si úvěr a vybrat peníze a že vše musí řešit s bezpečnostním oddělením, které se jí ozve,“ popsala dcera podvedené ženy, která si přála zůstat v anonymitě.
Přiměli ji taxíkem odcestovat do Brna
Po podvodnici zavolali seniorce další dva muži, jeden se vydával za pracovníka bezpečnostního oddělení, další za policistu. Varovali ji před tím, aby kohokoliv kontaktovala, protože tím „by se stala spolupachatelkou podvodu a čelila trestnímu stíhání“. Byli natolik přesvědčiví, že ženu, která obvykle bez doprovodu neopouští domov, přiměli odcestovat taxíkem do Brna do pobočky její banky.
Stála už před bitcoinmatem, peníze do něj ale naštěstí nevložila
„Když maminka stála před bankou, podrobně jí popsali, jak bude její návštěva probíhat, co jí budou zaměstnanci banky říkat a dali jí instrukce, jak si nechat peníze zabalit,“ doplnila dcera seniorky. Poté ženu podvodníci navigovali k automatu na virtuální měnu bitcoin, kam měla peníze vložit s tím, že je bude vkládat na svůj rezervní fond. Právě v té chvíli žena zaváhala a kontaktovala svou dceru dřív, než peníze do automatu začala vkládat.
Žena mámu našla zároveň s policií
Dcera pracující nedaleko alarmovala policii a vyrazila i sama maminku hledat. To se jí podařilo. „Vystrašenou a vystresovanou důchodkyni objevila v Josefské ulici. I s taškou s nemalým obnosem. Krátce na to obě ženy kontaktovali i pátrající policisté. Podvodníci ženu naštěstí ještě nestačili instruovat k postupnému vložení peněz do nedalekého bitcoinmatu. Přesně takovým úkonem totiž obvykle scénář podvodníků končí,“ upřesnil mluvčí policie Bohumil Malášek. (Cestu seniorky s taškou plnou peněz a její objevení dcerou a policisty zachycuje video pod článkem.)
Jde o obvyklý scénář, říká kriminalista
Podobný scénář patří podle kriminalisty Stanislava Kovárníka mezi ty obvyklé. „Jde v podstatě o sociální inženýrství, ti lidé jsou velice přesvědčiví. Může se stát, že napoprvé netrefí správný název banky, ale v průběhu dalšího hovoru už se opraví. Jejich legendy jsou dokonalé a snaží se vás přesvědčit, že kromě nich nesmíte nikomu věřit,“ dodal Kovárník.
Zavěste a zavolejte na infolinku do banky, radí policie
Základní krok je v takovým případech zavěsit a zavolat na oficiální infolinku do banky, kde obvykle volající zjistí, že z banky telefonát v žádném případě nepřišel. Kromě případů s falešnými bankéři, kteří „zachraňují peníze“, jsou v poslední době časté i podvody s investicemi, falešné SMS zprávy o doručeném balíku nebo takzvaná reverzní inzerce. Podvodník v takovém případě projeví zájem o zboží jako kupující a navede svou oběť na falešné stránky kurýrní služby, která požaduje informace k platební kartě nebo k účtu.
Letos na jižní Moravě řešili již téměř 2000 případů
Kybernetických podvodů lidé letos na jihu Moravy od ledna do listopadu nahlásili 1939, loni to za stejné období bylo 1997. Podvodníci letos způsobili škodu 293 milionů korun, což je o 28 milionů víc než za stejné období loňského roku.