Krajský soud v Brně dnes části obžalovaných ve vedlejší větvi korupčního případu na radnici Brna-střed, takzvané kauzy Stoka, uložil podmíněné a peněžité tresty. Jde o dva obžalované, kteří vinu odmítli, a jednoho, který se sice doznal, ale nesouhlasí, že by byl součástí organizované zločinecké skupiny. Jednoho muže soud viny zprostil. Vedlejší větev se týká „spodního patra“ kauzy, vesměs jednatelů či řemeslníků, kteří podle obžaloby za úplatky dostávali zakázky. Soud ve stejné věci už dříve potrestal obžalované, kteří se doznali. Rozhodnutí není pravomocné, žalobce si ponechal lhůtu pro možné odvolání, někteří z obhájců se odvolali.
Stíhali deset lidí a jednu firmu
Z ovlivňování zadávání veřejných zakázek na Správě nemovitostí městské části Brno-střed státní zástupce obžaloval desítku lidí a jednu firmu. Pro jednodušší řízení soud kauzu rozdělil na dvě samostatná řízení, přičemž v polovině února rozhodl o těch, kteří se doznali. Od soudu tehdy odešli s podmínkami a peněžitými tresty jednatelé firem a živnostníci, kteří podle obžaloby dávali 15 procent ze zakázky na úplatcích, aby zakázky získali.
Vybíral úplatky a dostával za to provizi
V nyní projednávaném případu čtyř lidí soudci pokračovali v dokazování. U soudu stanul někdejší technik správy Marek Slovák, kterého podle obžaloby oslovil někdejší šéf technického oddělení správy nemovitostí Petr Kosmák. Ten po Slovákovi podle obžaloby chtěl, aby mu pomohl oslovit řemeslníky, kteří úplatky budou platit. Kosmák byl jedním z těch, kterého soudci předloni v kauze Stoka ztrestali: dostal tříletou podmínku s pětiletým odkladem a také trest propadnutí majetku za tři miliony korun. Slovák podle žalobce úplatky vybíral, dostával za to provizi. Takto si podle soudu muž přišel asi na 390 tisíc korun.
Přiznal se, ale popřel členství v organizované skupině
Muž skutky přiznal, popřel ale, že byl členem organizované zločinecké skupiny. Trestní senát mu neuvěřil, potrestal jej jednak za účast na skupině, tak i za zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek. Muži soud uložil tři roky vězení podmíněně na pět let za vyslovení dohledu, také peněžitý trest milion korun a zákaz činnosti ve veřejné správě na deset let.
Padly podmínky a peněžité tresty
U soudu stanul i zaměstnanec Brna-středu Jakub Churý. Od soudu odešel za zjednání výhody při zadávání zakázek s trestem 30 měsíců vězení podmíněně odložených na čtyři roky, také s peněžitým trestem 50 tisíc korun a zákazem činnosti ve veřejné správě na tři roky. Muž popřel, že si řekl o úplatky. Vlastimila Ströera, který podle obžaloby za zakázky uplácel, soud potrestal dva roky podmíněně odloženými na čtyři roky, také peněžitým trestem 200 tisíc korun. Také on vinu popřel. Soudci zprostili viny jednoho zaměstnance firmy, který podle obžaloby uplácel.
Žalobce odcházel spokojený
Státní zástupce Michal Galát byl s rozhodnutím soudu spokojený. „Dnešního dne bylo ukončeno projednávání rozsáhlé kauzy v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek ve městě Brně, mám za to, že obžaloba byla úspěšná, v podstatě všichni obžalovaní byli odsouzeni, takže jsme spokojeni,“ řekl žalobce po vyhlášení rozsudku.
V kauze Stoka padly předloni tresty vězení
V kauze Stoka soud nepravomocně rozhodl předloni, kdy potrestal devět lidí a dvě firmy včetně bývalého místostarosty a radního městské části Jiřího Švachuly (dříve ANO). Švachulovi uložil 9,5 roku vězení, podle rozsudku byl hlavou organizované skupiny. Švachula vinu popřel, proti rozsudku se odvolal, stejně jako žalobce a další obžalovaní. Případem se tak bude zabývat Vrchní soud v Olomouci.