Dnešní Nedělní speciál míří tentokrát do Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, kde odborníci vytvořili moderní interaktivní mapu zeleně a uměleckých děl MAZEL. Ta vznikla se zvyšující se kvalitou péče o dřeviny a snahou přiblížit sbírky studentům a návštěvníkům. Zájemce si díky ní na mobilu, tabletu nebo počítači snadno zjistí, kde který strom či keř roste, a ještě se o nich navíc může dozvědět řadu zajímavostí. Mapa zachycuje také umělecká díla i s doplňujícími informacemi a fotkami, uvedla Hana Ondrušková z botanické zahrady.
Stromy a keři postupně osadili areál fakulty
Botanická zahrada v brněnské Kotlářské ulici trpí od svého založení v roce 1922 nedostatkem místa pro sbírky rostlin. Zahradníci proto postupně osazovali sbírkovými stromy a keři také areál celé fakulty. S výsadbami vznikla potřeba je evidovat. V průběhu let tak vznikla řada map se zakreslenými technickými prvky a významnějšími dřevinami. „Tyto mapy bylo nutné čas od času překreslovat, aby co nejvíce odpovídaly tehdejšímu stavu. Díky tomu se nám zachovala podoba zahrady z několika období její historie. Plánky se předělávaly především právě kvůli změnám výsadeb, cest a dalších prvků. Navíc mapy zprvu existovaly jen v jednom originále, až mnohem později bylo možné je kopírovat,“ uvedla Ondrušková.
První digitalizovaná mapa vznikla při diplomové práci
První digitalizovaná interaktivní mapa se soupisem dřevin vznikla v letech 2008-2011 v rámci studentské diplomové práce. Od té doby došlo přirozeně k řadě změn. Některé dřeviny vykáceli, jiné vysadili. Časem tak vznikla potřeba tuto aktualizovat. „Potřebovali jsme vytvořit mapu areálu botanické zahrady propojenou s databází dřevin, zahrnující i odkazy na podrobné popisy, zajímavosti a fotografie 45 nejdůležitějších druhů,“ vysvětlila odbornice.
Do aplikace můžou vkládat další data
Na vytvoření mapy spolupracovali botanici s odborníky z Oddělení facility managementu z Univerzitního kampusu. Ti mají s tvorbou mapových aplikací dlouholeté zkušenosti. „Databázové řešení i použité technologie umožňují v budoucnu doplnění mapy o další data. Samozřejmostí je rovněž propojení aplikace s pasportními daty univerzity, kdy se například případné stavební úpravy nebo změny dispozic v areálu automaticky promítnou po jejich zanesení do pasportu i do mapy botanické zahrady,“ sdělila Ondrušková.
Mají přes 1300 záznamů
Experti podle ní připravili online aplikaci s mapou areálu fakulty a výchozí databází dřevin. „K ní jsme se přes tablet následně připojovali online v terénu a přímo na místě jsme zakreslovali jednotlivé dřeviny do mapy. Výsledkem je 1347 záznamů zahrnujících 694 taxonů dřevin a z toho 210 rodů a 502 druhů ze 77 čeledí,“ vypočítala odbornice.
Aplikaci chtějí dále rozvíjet
Aplikace umístěná na geoportálu Masarykovy univerzity umožňuje snadnou úpravu, a díky tomu budou zveřejněné informace vždy aktuální. „Pojmenování aplikace MAZEL vzniklo spojením slov mapa a zeleň. Zatím jsou do aplikace zahrnuty jen dřeviny, ale do budoucna chceme mapu dále rozvíjet a doplnit informační vrstvu o plochy trávníků, skupiny trvalek a další vegetační prvky,“ dodala Ondrušková.