Dnešní předvánoční Nedělní speciál míří tentokrát do Pozořic na Brněnsku, kde mohou lidé už podvanácté obdivovat Jezerský slámový betlém. Ten je zapsaný v České knize rekordů a spolu s rodinami a přáteli ho pod lípu umísťují místní elektrikář Petr Filip a antropoložka Martina Bohunová Jančová. Největší figurou je slon, nechybí ani přístřešek, pod kterým jsou jesličky s Ježíškem, Marií a Josefem. Rekordní betlém tak čítá kolem padesáti postav, řekl zpravodajskému portálu BRŇAN jeden z jeho spolutvůrců Denis Janča.

Figury dali pod lípu začátkem prosince

„Postavy zůstávají každý rok stejné, jen se doopraví to, co je rozbité. Dáváme to dohromady a sem pod lípu začátkem prosince. Kolem Tří králů, tedy 6. ledna, figury odvezeme,“ uvedl Janča. Místní pomáhají s rozestavěním betlému na začátku adventu pod košatou lípou v severní části obce, které se říká Jezera. Podle agentury Dobrý den, která eviduje české rekordy, čítal v roce 2018, v době zápisu do knihy rekordů, 39 figur. Jsou vyrobené z dřevěné konstrukce, králičího pletiva, drátů a slámy z ovsa, který si tvůrci sami pěstují, kosí a mlátí. „Letos jsme to nepočítali, ale stabilně tu máme kolem padesáti postav,“ upřesnil Janča.

Největší lidskou figurou je Říman: měří skoro dva a půl metru

K vidění je rozmanitá přehlídka figur. Pastýř se dvěma velbloudy, řezník nad zabitým čuníkem, selka vyrábějící máslo či žirafa, která vypadá, jako by okusovala větvičky košaté lípy. „Nejvyšší lidskou figurou je Říman vysoký 2,41 metru, největší a nejmohutnější ze zvířecích figur je stojící slon, který má při výšce 1,80 metru délku tři metry,“ uvedla agentura Dobrý den. Není tedy divu, že třeba slona musí nést několik chlapů. Za tmy je betlém nasvícený 12.000 světýlky.

Tradice začala vytvořením osla

Pozořický betlém má svůj web, na kterém tvůrci popisují, že k vytvoření betléma došli při snaze mít v obci osvícený vánoční strom. Uvažovali kdysi jako zastupitelé právě o jezerské lípě, ale cena byla tak vysoká, že návrh zastupitelstvem neprošel, ovšem nevzdali se. Postupně sami zkusili vytvořit první figuru osla, a nakonec pokračovali až do dnešní podoby. Dnes je z toho v obci tradice a při stavění betlému asistuje řada sousedů včetně dětí. Nejjednodušší na výrobu byl Ježíšek, kterého dávají do jesliček ve stáji až na Štědrý den.

Postavy i plochu pod nimi vyrábějí z ovesné slámy

„Pěstuji oves, který ručně seču kosou a ručně ho pak s přáteli vymlátíme cepy. Získáme tak slámu s dlouhými stébly, potřebnými třeba k výrobě koňské hřívy. A protože jsme neměli cepy, nechal jsem jich deset vyrobit a každý rok v srpnu si uděláme dožínky s mlácením slámy. Každá postava v sobě skrývá dřevěnou konstrukci, aby unesla dospělého člověka. Pak se to potáhne králičím pletivem, které se vycpe slámou,“ uvedl už dřív Petr Filip.