Dnešní Nedělní speciál míří tentokrát do brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny, kde chirurgové při léčbě onkologických pacientů využívají nový robotický operační systém da Vinci Xi. Nemocnice, která nese status Komplexního onkologického centra, nabízí díky tomu pacientům s nádorovým onemocněním chirurgickou léčbu nejvyššího možného evropského standardu, informoval mluvčí nemocnice Jiří Erlebach.
Zaměřují se na urologii a trávicí trakt
Onkologicko-chirurgický program svatoanenské nemocnice se zaměřuje na malignity urologického a trávicího traktu. Nový robotický operační systém proto slouží především pacientům s tumory ledvin, prostaty, zažívacího traktu, žaludku či kolorektálními nádory. K dispozici je také pro hrudní chirurgii a ORL, například pro operace nádorů na kořenu jazyka.
Robotický systém má řadu výhod
Robotický systém da Vinci Xi přináší hned několik výhod. Profitují z nich pacienti i lékaři. Chirurgická práce se stává extrémně přesnou, což minimalizuje riziko chyb a poškození okolních tkání, například kvůli třesu rukou. „Pomáhá také 3D zobrazení operačního pole, které lékařům poskytuje výrazně lepší orientaci v operované tkáni. Díky flexibilním robotům se navíc chirurgové dostanou i k jinak obtížně dostupným místům,“ uvedl Erlebach.
Efektivnější léčba rychleji vrátí pacienty do života
Pro pacienta pak taková metoda znamená nižší riziko infekcí, krvácení, rychlejší a snadnější rekonvalescenci a v neposlední řadě menší jizvy. „Věříme, že onkologickým pacientům díky robotickým operacím nabídneme lepší a funkčnější výsledky za kratší hospitalizace, což povede k celkově efektivnějšímu průběhu jejich léčby a následně i rychlejšímu návratu do plnohodnotného života,“ uvedl ředitel nemocnice Vlastimil Vajdák.
Systém přišel na 80 milionů korun
Robotický operační systém da Vinci Xi sestává ze tří základních, pojízdných prvků: operačního stolu a robotických ramen, vozíku Vision na vizualizační a elektrochirugickou techniku a laparoskopické věže a chirurgické konzole, za kterou sedí operující chirurg. „Celý systém s příslušenstvím stál necelých 80 milionů korun,“ upřesnil mluvčí.
Při tréninku operovali pomeranč
Nejmodernější systém nainstalovali na robotický operační sál, kde se poté zaškolovaly robotické týmy jednotlivých klinik. Ty tvoří jak konzoloví chirurgové, kteří robota přímo řídí od ovládací konzole, tak další lékaři v pozicích asistentů u pacienta a podpůrný personál – instrumentáři, obíhající sestry a biomedicínští inženýři. „Konzoloví chirurgové strávili před získáním certifikace desítky hodin u virtuálního trenažéru, kde se zdokonalovali v jemné motorice, odezvě a možnostech při ovládání robota. Později tréninkovými nástroji uvnitř fantomu břicha operovali třeba pomeranč,“ popsal biomedicínský inženýr Martin Líška, který má zavedení robotického programu v nemocnici na starosti.
Čtyři konzoloví chirurgové už mají za sebou 50 operací
Certifikaci konzolového chirurga prozatím získali čtyři lékaři, kteří se hned poté pustili do prvních operací za účasti zkušených proktorů. Celkem jich mají za sebou asi padesát včetně urologických. Onkologickou péči u svaté Anny zkvalitní i laparoskopická věž, kterou využijí lékaři z Kliniky plastické a estetické chirurgie, a to zejména při resekcích nádorů pronikajících do dutiny nosní a ústní.