Dnešní Nedělní speciál míří na takzvanou nezřizovanou kulturu v Brně. Ta dlouhodobě trpí nedostatkem míst, kde by se dalo za rozumné ceny zkoušet a tvořit. Situaci mají výrazně zlepšit městské zkušebny a ateliéry ZET9 v Líšni. Na unikátním pilotním projektu spolupracuje město se společností CTP. Ta postupně oživuje průmyslový areál, v němž sídlí i Zetor, a jednu z původních kancelářských budov poskytla k dočasnému využití nezřizované kulturní scéně. O provoz ateliérů, zkušeben a dílen se postará Turistické informační centrum (TIC). První umělci by v Líšni měli začít zkoušet a tvořit na přelomu července a srpna.
Developer poskytl prázdný kancelářský objekt
Město podle primátorky Markéty Vaňkové (ODS) dlouhodobě hledá prostory pro hudební či divadelní zkušebny, ateliéry a dílny. Představitelé magistrátu proto uvítali nabídku společnosti CTP k dočasnému a bezplatnému využití prázdného kancelářského objektu pro tyto účely. „Vlastník zajistil potřebné technické úpravy, město poskytlo TIC Brno dotaci dva miliony korun na zajištění provozu,“ upřesnila Vaňková.
Nájmy od pětistovky po dva tisíce měsíčně
Hudebníci, divadelníci, performeři, tanečníci, malíři, sochaři, šperkaři, drobní výrobci, grafici, fotografové nebo třeba filmaři budou podle primátorky díky tomuto nastavení hradit jen obvyklé náklady spojené s užíváním předmětu výpůjčky, tedy energie a služby. „Platit tedy budou od 505 do 2002 korun měsíčně bez DPH podle velikosti místností, kterých je celkem 27. Smlouvy o výpůjčce se budou uzavírat vždy na dobu určitou,“ uvedla primátorka.
Prostory využijí do roku 2026, pak se objekt zbourá
Objekt se má za tři roky zbourat. Umělci tedy mohou místnosti stavebně upravovat po svém, aniž by po nich někdo chtěl uvedení do původního stavu. Různé kreativní a umělecké intervence jsou naopak vítány. Další výhodou je dobrá dostupnost městskou hromadnou dopravou i autem a také samotná lokalita, kde nebude okolí rušeno hlukem.
Budova k provozu připravili během tří měsíců
„V místech, kde působíme, se v rámci společenské odpovědnosti snažíme aktivně komunikovat s místními samosprávami a podporovat lokální záměry. Proto jsme se do projektu vybudování ateliérů a zkušeben aktivně zapojili. Nejen tím, že jsme dali k dispozici prostory, ale díky našemu profesnímu zaměření se podařilo rychle zajistit potřebné technické práce včetně připojení na vytápění ze SAKO Brno. Budova tak byla připravena k provozu během pouhých tří měsíců,“ řekl regionální výrobní manažer společnosti CTP Michal Dospěl.
Hledáme způsoby, jak umělce podpořit, řekla šéfka TIC Brno
Ředitelka TIC Brno Jana Janulíková je ráda, že můžou provozovat objekt pro umělce a kreativce. TIC se totiž podle ní dlouhodobě snaží podporovat kulturní a kreativní odvětví v Brně a bere ji jako jednu z priorit. „Víme, že mladí talentovaní umělci se v Brně potýkají s nedostatkem prostor, ve kterých by se dalo za rozumné peníze zkoušet a tvořit. Města, pro která je rozvoj jejich kultury důležitý, hledají způsoby, jak umělce podpořit. Pokud se tato pilotní iniciativa osvědčí, budeme hledat také další dlouhodobé možnosti,“ dodala ředitelka.