Dnešní Nedělní speciál míří tentokrát na unikátní projekt vedený Barborou Lungovou z Fakulty výtvarných umění VUT v Brně. Ten mapuje spontánní zahradničení ve veřejném prostoru, zanedbaná místa i fenomén přírody ve městě. S týmem doktorských studentek i externích spolupracovnic propojili umění se sociálně-antropologickým výzkumem a vytvořili vycházkovou trasu i audio původce, díky kterým se může nechat do tématu pouličního zahradničení vtáhnout každý. Univerzita o tom informovala na svém webu.

Analyzovaly skupinu na Facebooku a udělaly cílené rozhovory

Partyzánky s motyčkou propojují umělecký i sociálně-antropologický výzkum. „Měli jsme dvě externistky, které jsou sociální antropoložky či socioložky. Hana Drštičková a Anastasia Blokhina se zaměřily na dva hlavní výstupy. Prvním byla analýza facebookové skupiny Pouliční zahradníci nejen z Brna-střed,“ uvedla vedoucí projektu Barbora Lungová. Výzkumnice zajímalo, jaká se ve skupině objevují témata, jakým jazykem se o daných tématech mluví, jaký je například věkový či genderový profil respondentů, jaké jsou motivace členů. „A následně s některými lidmi dělaly cílené rozhovory. Z toho vznikla analýza fenoménu spontánního, takzvaného guerilla zahradničení,“ dodala Lungová.

Reagovaly i na guerilla zahradničení

Umělecká část projektu zase intervencemi v prostoru, například zahradnickou formou, reagovala na guerilla zahradničení. „Další členky týmu reagovaly na různé typy prostoru ve městě a v návaznosti na ně vytvořily umělecká díla. Ať už to byly nahrávky z terénu, komentáře ohledně nalezených míst, kde někdo guerillově zahradničí, nebo vytvoření malých výsadeb, které přenesly z takzvaných vágních neboli zanedbaných míst přímo do centra města, do nádvoří tří galerií,“ popsala vedoucí projektu.

Vytvořili vycházkovou trasu

Výsledkem spolupráce se stala vycházková trasa čítající 12 zastavení a audio průvodce. „Člověk si může stáhnout do mobilu aplikaci Echoes a podívat se na webovou stránku socialmaps.app. Zatím je tam pouze tato naučná trasa, ale do budoucna by webová stránka měla sloužit i dalším tematickým naučným trasám uměleckého charakteru,“ řekla Lungová.

Trasu projdete za půl dne, ale taky za půl roku

Ačkoliv je možné trasu projít zhruba za půl dne, tempo si může každý zvolit podle sebe. „Člověk se může na trasu vracet a projít si ji postupně třeba během půl roku,“ uvedla vedoucí projektu. Místa podle ní vybírali především podle toho, aby byla různorodá a ukazovala různé perspektivy. „Něco si vybraly kolegyně umělkyně samy. Na něčem jsme se dohodli v týmu, protože se některých lokalit přímo týkal daný sociologický výzkum,“ vysvětlila Lungová.

Najdou rekreační veřejné plochy i zanedbaná místa

Mezi zastaveními tak najdou zájemci jak rekreační veřejné plochy, jako jsou například městské parky, tak zanedbaná místa. Audio průvodce pak nabídne vše od krátkých komentářů k výsadbám přes úryvky ze sociologických rozhovorů po zvukovou krajinu. „Například v ulici Pekařské člověk slyší pouze zvuky z neobvyklé zahrady, která se nachází za domem číslo 76. Zahrada je díky zvukům vytažena ven na ulici. Slyšíte ji, ale vůbec nevíte, jak vypadá,“ přiblížila vedoucí projektu. Na webu pak návštěvníci najdou i bohatý fotografický doprovod.

K uzavřenému projektu chystají publikaci

Projekt jako takový je sice podle Lungové uzavřený, nicméně partyzánky s motyčkou k němu ještě chystají publikaci. „Tam bychom to ještě rádi rozšířili, takže chceme například zahrnout kapitolu s doktorskými studenty Martinem Žákem a Adélou Šoborovou, kteří se zabývají potenciálem výsadby ovocných stromů ve městě. Také v publikaci přibydou další dílčí umělecká díla, která reagují na město z botanické perspektivy. A budeme tam mít i příspěvek od docentky Zdeňky Lososové z Ústavu botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně, která napsala kapitolu o výzkumu květeny v Brně,“ dodala Lungová.