Dnešní Nedělní speciál míří na Fakultu chemickou Vysokého učení technického v Brně, jejíž vědci se s firmou FORTES interactive a dalšími partnery podíleli na vývoji unikátní ochranné fólie Lotus Foil, která chrání veřejné dotykové obrazovky a automaty. Myšlenka na ochranu dotykových obrazovek před organickými znečišťujícími látkami se zrodila v pandemii covidu, kdy hygiena a dezinfekce hrály klíčovou roli. Akademici a průmysloví partneři se spojili v ambiciózním plánu vyvinout inovativní technologii, která by zvýšila bezpečnost používání dotykových displejů. Výsledkem spolupráce je zmíněná patentovaná samočistící fólie, kterou úspěšně aplikovali i na dotykové automaty na fakultě. Tento produkt představuje kombinaci špičkové vědy a inovací, které odpovídají na aktuální výzvy v oblasti hygieny a bezpečnosti veřejného prostoru. V tuzemsku technologii chrání patent, v USA k němu podali přihlášku. Díky snadné aplikaci, vysoké odolnosti a rozsáhlým možnostem využití má fólie potenciál stát se standardem pro ochranu dotykových displejů po celém světě. Univerzita o ní informuje na svém webu.

Fólie odstraňuje škodlivé organismy z povrchu dotykových displejů

Projekt zaštítěný Technologickou agenturou ČR probíhal v letech 2021 až 2024. Jeho výsledkem je samočistící, transparentní a antimikrobiální fólie, která nepřetržitě odstraňuje škodlivé organismy z povrchu dotykových displejů. Laboratorní testy prokázaly, že průhledná vrstva eliminuje více než 99 procent viru covidu a v podstatě 100 procent bakterií, jako například E. coli a Staphylococcus aureus.

Firma spojila síly s akademiky

Za myšlenkou ochrany dotykových displejů stojí ředitel brněnské společnosti FORTES interactive Libor Vošický, která se specializuje na venkovní dotykové technologie. Pro firmu pracuje také doktorandka zmíněné chemické fakulty Michaela Fanglová, kterou nadchl potenciál uplatnění fólie. „Během pandemie jsme zaznamenali obavy zákazníků dotýkat se displejů. Proto jsme hledali řešení, které by je ochránilo a zároveň jim dodalo pocit bezpečí,“ upřesnila Fanglová.

Projekt se rychle rozvíjel

Propojení firmy s fakultou rychle projekt rozvinulo. „Věděli jsme, že máme k dispozici sloučeniny reagující na světlo, které produkují kyslíkové radikály. Tyto látky s konvenčními biocidy v extrémně nízké koncentraci jsou schopny likvidovat bakterie i viry, a tak vznikl nápad na ochrannou fólii pro dotykové displeje,“ vysvětlil děkan fakulty Michal Veselý.

Na vývoji fólie se podílela řada partnerů

Na projektu se podílela řada partnerů, z nichž každý měl svou specifickou roli. Mezi ně patří i Fakulta technologická Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a výrobní podnik SYNPO. Výsledná ochranná fólie, která je již dostupná na trhu, potlačuje mikrobiální populaci, a přispívá tak ke zdravějšímu prostředí. Nejedná se však o samodezinfekční povrch: vrstva udržuje mikroorganismy na nízké úrovni díky kombinovanému efektu biocidů a fotoaktivní látky.

Fakultní tým se zaměřil na ultratenké vrstvy

Fakultní tým využil své znalosti v oblasti tenkých vrstev, fotochemie a materiálového tisku. A zaměřil se na ultratenké vrstvy. Zkoumal je z optického, fyzikálního, chemického i mikrobiologického hlediska, což zahrnuje i testování jejich antibakteriální aktivity. „Pracovali jsme na depozicích, částečně na testování antimikrobiální účinnosti a hodně se toho během procesu naučili. Nyní v pokračovacích projektech plníme roli specializovaného pracoviště pro testování antimikrobiálních vlastností těchto materiálů,“ uvedl proděkan fakulty Petr Dzik.

Velkou výhodou bylo, že fotoaktivní látka nevyžaduje UV záření

Jedním z důležitých přínosů fakulty bylo právě vypracování metodiky testování antimikrobiální aktivity. Protože vrstva využívá světlem aktivované látky, bylo klíčové standardizovat podmínky experimentů. „Museli jsme mít pod kontrolou aktivní záření – tedy světlo, které proces spouští. Díky našim znalostem fotometrie a radiometrie jsme nastavili jednotné podmínky, které zaručily srovnatelnost výsledků napříč pracovišti,“ dodal Dzik. Velkou výhodou bylo, že fotoaktivní látka nevyžaduje UV záření. Stačí běžné viditelné světlo, a to i z LED nebo klasických žárovek.

Fólii otestovali ve fast foodech, supermarketech a na letišti

Fólii pak otestovali na pokladnách rychlého občerstvení, supermarketů i letišti. Nyní ji znají zákazníci drogerie DM, kde chrání obrazovky na samoobslužných pokladnách. A výrobce cílí i na nemocnice. Tam se návštěvníci dotýkají například vyvolávacích systémů a hrozí jim vyšší riziko nákazy. „Pandemie covidu odhalila význam hygieny, ale po jejím ústupu si lidé rizika spojená s dotykovými obrazovkami často neuvědomují. Dotykové obrazovky na veřejných místech používají lidé s různými hygienickými návyky, což vede k hromadění mikroorganismů a zvyšuje riziko přenosu infekcí. Fólie Lotus aktivně eliminuje nežádoucí mikroorganismy a výrazně zvyšuje hygienickou bezpečnost,“ vysvětlil Vošický.

Výrobci se snaží o maximální uživatelskou přívětivost

Firma poskytuje školení zaměstnancům, kteří budou fólie aplikovat. Výměna fólie se doporučuje každé tři měsíce při pravidelném servisu pokladen. Životnost však závisí na vytížení konkrétní obrazovky a mechanické odolnosti. Při testování přitom fólie prokázaly mimořádnou odolnost – dokážou vydržet až 30 tisíc dotyků dámským umělým nehtem. Údržba je navíc nenáročná. Fólie lze otírat dezinfekčními prostředky a utěrkou z mikrovlákna, přičemž samolepicí vrstva s nízkou přilnavostí umožňuje její snadné sejmutí.

Nabízí se široké spektrum samočistících povrchů

Tým díky získaným zkušenostem plánuje rozšíření technologie. „Na samočistící technologii LOTUS neustále pracujeme a rozvíjíme její aplikační potenciál. Naším cílem je umožnit její využití na široké spektrum povrchů a materiálů – nejen na fólie, ale i přímo na povrchy konkrétních předmětů, jako jsou madla, kliky nebo nákupní vozíky,“ dodal Vošický.