Dnešní Nedělní speciál míří do Technologického parku v Brně, kde se přesně před sedmi lety díky společnosti Eprin rozbzučely první včelíny. V roce 2018 totiž 20. květen na popud Slovinska vyhlásili Světovým dnem včel. Letos ke včelínům v Technologickém parku přibydou ještě další dvě stanoviště. Vznikne tak včelí stezka s hravými panely pro děti a rodiny, které se chtějí o včelách dozvědět více. A zítřejší slavnostní otevření bude zároveň oslavou Světového dne včel. Od 15 hodin připravili organizátoři bohatý program pro veřejnost, na kterém se v rámci kampaně #PripravBrno podílí také město. Magistrát o tom informoval v tiskové zprávě.
Děti ochutnají medovou zmrzlinu
Děti se pobaví a poučí na stáncích s aktivitami přibližujícími péči o naši planetu a v restauraci ochutnají medovou zmrzlinu. V 16 hodin pak začne představení environmentálního divadla. Vše se uskuteční na louce vedle jezírka. V případě nepříznivého počasí se program přesune do hlavní budovy A, také vedle jezírka. Virtuální stezku otevřou i na webu zachrantevcely.cz
Včely jsou zásadní pro život lidí
Podle primátorky Markéty Vaňkové (ODS) se zájemci na akci dozví, jak zásadní jsou včely pro lidský život. „Například tři ze čtyř potravinářských plodin na světě závisí na opylovačích. Včely po miliony let udržují biologickou rozmanitost pro lidi, rostliny a zvířata a jsou zodpovědné až za 60 procent produkce potravin. Návštěvníci díky nové stezce o včelstvech zjistí zajímavé informace a udělají si výlet do Technologického parku,“ uvedla Vaňková.
Bez opylovačů by zůstal jen žitný chléb
Bez včel by z obchodů zmizelo ovoce, zelenina, med, oleje, pečivo, koření, cukrovinky, ochucené mléčné výrobky, džemy, džusy, kávové výrobky, majonéza, hořčice, čokoláda a bylinky. V regálech by zůstal jen žitný chléb. A navíc by lidé nemohli nosit bavlněné oblečení.
Včelám se věnují i další městské firmy
Včelám se věnují i další městské firmy, například Lesy města Brna, Veřejná zeleň nebo Správa hřbitovů. „Město Brno vnímá pochopitelně včely a pestrou biodiverzitu obecně na svém území jako zásadní. Kvalitní péčí o zeleň, parky nebo také podporou vytváření zelených střech tomu jdeme naproti a jsem moc rád, že to stejně vidí čím dál tím více městských organizací i soukromých firem,“ dodal náměstek primátorky Filip Chvátal (KDU-ČSL).
Pečují v Brně a okolí o desítky stanovišť s úly
Společnost Eprin působí v robotice, automatizaci a průmyslu 4.0. Pečuje také o desítky stanovišť s úly v Brně a okolí, každé disponuje třemi až deseti včelstvy. Tito filantropové odebírají včelám med pouze na ochutnávky a kontroly, i když ze včelstev by bylo možné bezbolestně sklidit celou tunu za sezónu. Hlavním účelem těchto včelínů je osvěta veřejnosti o pečlivém sbírání zlatého pokladu, medu, nevykrádání včelstev, minimalizaci chemických zásahů a podpoře přirozeného života tohoto živočicha. Eprin za 30 let činnosti získal řadu ocenění a uznání za své podnikatelské a environmentální počiny.
Technologický park získal ocenění za aktivity v životním prostředí
Technologické a vědecké parky se pak staly novým typem čtvrtí s mnoha ekologickými cíli a cíli udržitelnosti, jako je být uhlíkově neutrální nebo co nejlepším způsobem pracovat se zelenými plochami. Využívají nové přístupy a technologie, aby byly šetrné k životnímu prostředí a podporovaly různé ekologické aktivity. Brněnský Technologický park loni získal hned čtyři ocenění za své environmentální aktivity, nejen se včelami, ale také v oblasti péče o zeleň. Jako jediný český účastník tyto aktivity představil i na světové konferenci technologických parků v Lucembursku.