Dnešní Nedělní speciál míří na Masarykovu univerzitu v Brně. Astrofyzici z její přírodovědecké fakulty totiž ukázali první snímky jižní noční oblohy. Pořídili je hvězdářským dalekohledem, který univerzita umístila na observatoři Boyden v Jihoafrické republice. V minulých měsících pro něj ve spolupráci s kolegy z jihoafrické University of the Free State připravili pozorovatelnu, před pár dny dokončili jeho instalaci a zahájili testování. Dalekohled je možné ovládat na dálku a bude sloužit brněnským vědcům a studentům, uvedl v tiskové zprávě astrofyzik Miloslav Zejda z Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky.

Zaměří se na hvězdokupy nebo proměnné hvězdy

Na jižní polokouli je možné pozorovat pouhým okem nejen objekty naší galaxie, ale i dvě sousední galaxie Malé a Velké Magellanovo mračno. Díky dalekohledu tak budou moci astronomové pozorovat nejen objekty našeho hvězdného systému, ale i objekty vzdálené miliony světelných let v nejbližších sousedních galaxiích. „Dalekohled umístěný na observatoři Boyden umožní měření jasností hvězd a jejich změn. Cílem pozorování budou vybrané proměnné hvězdy, hvězdokupy nebo tranzity exoplanet přes jejich mateřské hvězdy,“ upřesnil Zejda.

Dalekohled stěhovali do Afriky v dubnu

Dalekohled Celestron CGE 1400 XLT, který měli astrofyzikové umístěný na Hvězdárně a planetáriu Brno, se s veškerým příslušenstvím vydal na cestu do Jižní Afriky na začátku dubna.

Přístroj budou ovládat z tuzemska

„Dalekohled má průměr zrcadla 35 centimetrů. V poloautomatickém režimu bude ovládaný z České republiky a poslouží k získávání nových fotometrických dat pro studované objekty, zejména vícenásobné zákrytové soustavy, chemicky pekuliární hvězdy a exoplanety. Bude používán i pro následná doplňková pozorování družice PLATO,“ popsal využití dalekohledu astrofyzik. „Za špatného počasí se střecha pozorovatelny automaticky sama zavře,“ dodal Zejda.

Observatoř jako vědecké vzdělávací centrum

Observatoř Boyden se nachází 26 kilometrů východně od města Bloemfontein. Kromě role astronomické výzkumné stanice je jihoafrická observatoř také centrem vědeckého vzdělávání pod záštitou University of the Free State a dalších dárců.