V Jaderné elektrárně Temelín aktuálně testují jednu z nejmodernějších technologií – AR brýle s rozšířenou realitou, které umožní výrazné zefektivnění práce. Tyto brýle umožní pracovníkům kontroly bez papírů a zároveň poskytovat operátorům ve velíně reálný pohled na zařízení. Klíčovým faktorem pro implementaci této technologie je privátní 5G síť, kterou tam nedávno zprovoznil ČEZ ve spolupráci s Vodafone. Na praktickém využití privátních 5G sítí spolupracuje i Vysoké učení technické (VUT) v Brně, uvedla na webu univerzity její mluvčí Kamila Šmídková.
Energetici chtějí udávat aktuální trendy
Energetici mohou pomocí AR brýlí vidět pracovní postupy a technická schémata přímo při práci. Testování brýlí tak představuje další krok k modernizaci a vyšší efektivitě. Od novinky si vedení ČEZ slibuje především zefektivnění práce a posílení bezpečnosti elektrárny. „Je to jeden z příkladů rozsáhlé digitalizace, kterou obě jaderné elektrárny už řadu let prochází. Zvyšujeme důraz na bezpečnost, kvalitu i efektivitu práce, což umožňuje právě využití nejnovějších technologií. A přestože je nám vlastní konzervativní přístup, tedy maximální důraz na bezpečnost, chceme udávat aktuální trendy,“ vysvětlil člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.
Pomohli jim experti z univerzity
Brněnské VUT přitom sehrálo podstatnou roli při zavádění komunikačních scénářů pro ověření funkčnosti privátní 5G sítě. Jednalo se o využití prvků rozšířené reality (AR) pro navigaci pracovníků v reálném čase či možnost uskutečnit časově kritické multimediální hovory s prvky AR pro vzdálenou instruktáž pracovníků. Implementované scénáře přináší zlepšení efektivity pracovních procesů a také zvýšení kybernetické/fyzické bezpečnosti temelínské elektrárně.
Rektor vyzdvihl spolupráci s operátorem
Rektor univerzity Ladislav Janíček vyzdvihl spolupráci s operátorem na průkopnickém projektu. „Jsme velmi rádi, že dlouhodobá spolupráce Vysokého učení technického a Vodafonu přispěla k realizaci projektu, který demonstruje unikátní možnosti privátních 5G sítí v průmyslu jak z pohledu telekomunikací, tak kybernetické bezpečnosti,“ řekl Janíček.
Na univerzitě testují chytrá zařízení a aplikace
Na VUT funguje #VodafoneUniLab, kde je možné mimo jiné otestovat chování chytrých zařízení nebo aplikací v mobilních sítích 5G, což přispívá k pokroku v průmyslové digitalizaci. Zapojení technické vysoké školy do projektu dokazuje jeho klíčový význam pro vývoj nejmodernějších technologií v průmyslu a energetice.
Temelín je první evropská elektrárna s vlastní 5G sítí
Jihočeská elektrárna se stala první jadernou elektrárnu v Evropě s vlastní uzavřenou 5G sítí. Aktuálně je signálem 5G pokrytý téměř celý areál elektrárny včetně části ochranné budovy kolem reaktoru. Dalších šestnáct objektů budou energetici testovat. Od výsledku se pak bude odvíjet definitivní řešení.