Celkem tři nové bezbariérové a nízkoenergetické dvojdomy. O tyto budovy se dnes rozšířil Domov pro seniory Sokolnice. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval hejtmanův mluvčí Petr Holeček s tím, že Jihomoravský kraj zaplatil za projekt 112 milionů korun.
Přístavba v zámeckém areálu domova nabídne 48 míst. V každém pavilonu o dvou podlažích bude šestnáct míst pro klienty domova. „V nových pokojích budou bydlet maximálně dva spolubydlící. V současnosti tu žije 120 seniorů,“ popsal Holeček.
Do přístavby se přemístí z hlavní budovy dvacet lidí se zvláštním režimem
Domov poté přijme ještě osmadvacet nových klientů. „Tři nové pavilony jsou kompletně bezbariérové, nízkoenergetické a jsou postavené s ohledem na přírodu. Bude se tady taky chytat dešťovka do akumulační nádrže a následně se s ní bude zalévat terapeutická zahrada, která je v plánu v nejbližší době,“ sdělil hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL).
„Podařilo se nám vybudovat nové prostory, kde se lidem s velmi specifickými potřebami způsobenými různými typy demence bude důstojně a bezpečně žít. Díky bezbariérovosti nového domova nabídneme prostory i péči jak lidem se sníženou schopností samostatného pohybu, tak i těm, kteří mobilní v současnosti jsou, ale potřeba péče je v podstatě stejná,“ uvedla radní pro sociální a rodinnou politiku Jana Leitnerová (Piráti).
Přístavba docílila snížení provozní efektivnosti budov, zvýšení energetické účinnosti a minimalizace celkových provozních nákladů
„Zajímavostí je, že v domech bylo poprvé na jižní Moravě nainstalováno biodynamické osvětlení. Připomíná přirozené světlo a více odpovídá biologickým potřebám lidského organismu. Tento systém má prokázaný vliv na produkci hormonu melatoninu, tzv. hormonu noci, který významně ovlivňuje imunitní systém, má protizánětlivé a protinádorové účinky a napomáhá usínání, zlepšuje také kognitivní schopnosti a snižuje riziko depresí,“ doplnil radní pro investice Vladimír Šmerda (ODS).
Projekt byl realizován tzv. metodou Design&Build
To znamená, že podkladem pro výběr zhotovitele a jeho činnost byla pouze projektová dokumentace pro stavební povolení a samotné stavební povolení. Součástí požadavků na zhotovitele bylo také zpracování dokumentace skutečného provedení stavby v podobě informačního modelu stavby vytvořeného metodou BIM tak, aby mohl být tento BIM model zdrojem dat pro implementaci nástroje pro správu, údržbu, opravy a případné úpravy dokončené stavby. Zakázku provedla PSG Constructions a.s.