Tvářemi projektu, který umožňuje dětem i dospělým vyzkoušet si olympijské i neolympijské sporty, se stali dva hokejisté – zlatý medailista z Nagana 1998 David Moravec a bronzový z Turína 2006 Martin Erat, lyžařka Kateřina Pauláthová a krasobruslařka Eliška Březinová. „Prakticky od začátku příprav projektu jsme chtěli najít ambasadory, kteří jsou nadšení myšlenkou Olympijských festivalů a možností přiblížit jednotlivé sporty široké veřejnosti. Zapojení těchto čtyř osobností je pro nás potvrzením toho, že naše práce má smysl,” říká Libor Varhaník, místopředseda Českého olympijského výboru, který má projekt Olympijský festival v gesci.
„Ambasadoři nám pomáhají projekt propagovat v obou dějištích, i proto jsme volili místní osobnosti. David Moravec je v Ostravě uznávanou hokejovou persónou, Kateřina Pauláthová má vztah k lyžařským střediskům Moravskoslezského kraje, které jsou také součástí projektu. V Brně táhne hokejový tým zkušený Martin Erat a jako ambasadorka ho doplňuje Eliška Březinová, zástupkyně pro Brno druhého typického ledového sportu se širokou základnou.” Tváře ambasadorů se objevují v propagační kampani k Olympijskému festivalu 2018, a pokud to aktérům dovolí časové možnosti, zúčastní se sportovci také programu v jednotlivých dějištích. Byť jejich role bude odlišná – dvěma z ambasadorů totiž “hrozí”, že v průběhu Olympijského festivalu budou plnit své reprezentační povinnosti přímo na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu.
„Mít vyslance festivalu, ať už z Brna, nebo z Ostravy, přímo na hrách pod pěti kruhy v Koreji, je pro nás také pozitivní představa. V rámci programu připravujeme zejména pro děti různé soutěže a výzvy, jak na dálku podpořit naše ambasadory. Propojení mezi dějištěm olympijských her a Olympijským festivalem by mohlo být opět o něco pevnější,” dodává Varhaník. Spolupráce na projektu se čtveřici oslovených sportovců zalíbila od začátku. „Takové projekty jsou pro lidi hodně zajímavé. Věřím, že díky nim přitáhneme ke sportu opět více dětí,” říká hokejista David Moravec. „Navíc jsem přesvědčený, že i ti starší si na připravených sportovištích určitě rádi zablbnou. Poznám to na sobě, taky se občas vrátím do dětského světa a vyzkouším si něco jiného, než je hokej. Zažil jsem to i na Olympiádě dětí a mládeže v roce 2016, kde byl třeba k vyzkoušení curling a různé jiné sporty. Užili jsme si to – a věřím, že návštěvníci Olympijského festivalu budou mít podobný zážitek.”
Eliška Březinová má pozitivní zkušenost z Olympijského parku Soči-Letná 2014. „Už tehdy se mi projekt zalíbil. Lidi přišli podpořit české olympioniky, i když zpovzdálí, a k tomu si u toho zasportovali, vyzkoušeli nové věci. Olympijský festival mi přijde jako dobrá myšlenka, hned na prvním jednání jsem řekla, že do toho jdu,” řekla česká krasobruslařka. Olympijský festival 2018 se uskuteční v Brně a v Ostravě od 9. do 25. února. Sportoviště v Brně vyrostou v pavilonu Z Výstaviště Brno a v jeho okolí. V Ostravě bude centrem olympijského dění OSTRAVAR ARÉNA a její okolí. Na Masarykově náměstí vyroste „Korejská vesnička“ a program Olympijského festivalu se přenese také do čtyř horských středisek: Bílé, Mostů u Jablunkova, Karlova pod Pradědem a Kopřivné pod Pradědem.