V sobotu se pro milovníky přírody po roce opět otevře Arboretum Řícmanice. Komentované prohlídky vzácných dřevin chystá Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny ve spolupráci s Lesnickou a dřevařskou fakultou Mendelovy univerzity v Brně. Při individuální procházce arboretem mohou návštěvníci pro získání informací o dřevinách využít nově nainstalované cedulky s QR kódy. Pro děti i jejich doprovod je připraven koutek lesní pedagogiky a tradičně budou v nabídce zvěřinové speciality. Akce začíná v 9:30 a potrvá do 16:00, uvedla mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová.
Unikátní sbírka jehličnanů nemá ve střední Evropě obdoby
V řícmanickém arboretu mají návštěvníci na necelých čtyřech hektarech možnost zhlédnout unikátní sbírku jehličnanů původem především z Jižní a Severní Ameriky, ale i z Asie, která minimálně ve střední Evropě nemá obdoby. Školní lesní podnik navíc neustává v dosadbách dalších zajímavých dřevin. „Nejaktuálněji jsme dosadili například Pinus monophylla, což je borovice jednolistá, naprosto jedinečná borovice, která má ve svazečku opravdu pouze a jenom jednu jehlici a která je velmi půvabná,“ řekla správkyně arboret Petra Packová a zmínila i další stromy, které by neměly ujít návštěvnické pozornosti: „Naší chloubou je i blahočet chilský. U nás překvapivě přečkává i poměrně nehostinná jara s výraznými přechody mezi mrazy a teplem. A potom určitě můj oblíbený smrk chihuahuana pocházející z Mexika.“
Informace o stromech si lidé stáhnou do mobilů pomocí QR kódů
Naučnou procházku arboretem mohou zájemci absolvovat v doprovodu dendrologů z MENDELU, ale hodnotné informace o jednotlivých stromech získá i ten, kdo se na prohlídku vydá individuálně. „V arboretu jsme nově rozmístili velké nerezové cedulky, ze kterých se návštěvník dozví, na jaký strom se dívá. Cedulka je opatřená QR kódem, takže ti zvídaví si můžou sami ke stromům dohledat další informace,“ sdělila k novince správkyně arboret.
Organizátoři myslí i na dětské návštěvníky
„Pro děti máme nachystané ukázky srstí a paroží některých obyvatel našich lesů, zkusí si přiřadit pobytová znamení k jednotlivým druhům zvěře a po akci budou už taky vědět, kdo mohl nechat v lese na pařezu ježčí kůži, protože ježek kůži nesvléká,“ upřesnila Packová. Doprovodný program pro starší děti a dospělé nově rozšířili o soutěž, která vychází z konceptu oblíbeného televizního AZ kvízu.
Nabídnou pestrá teplá jídla
Příchozí můžou počítat s pestrou nabídkou teplého občerstvení ze zvěřiny, od klobás, které si mohou sami opéct nad ohněm, přes oblíbený zvěřinový guláš až po sekanou a teplé nápoje.
Můžou si odskočit na kompostovací finskou toaletu
Podobně jako v Arboretu Křtiny i zde už mohou návštěvníci využít mobilní kompostovací toaletu finské technologie. „V případě této toalety se nepoužívá žádná chemie, k zasypání slouží dřevěné hobliny. Díky přirozeně se vyskytujícím bakteriím a drobným organismům se organický materiál po zhruba půlročním „odpočívání“ změní v čistý humus. Ten následně využijeme k prohnojení okrasných stromů v arboretu,“ vysvětlila lesní pedagožka.
Loni dorazily téměř 2000 lidí
Loni se akce účastnilo bezmála dva tisíce návštěvníků. Školní lesní podnik na možný zvýšený počet cestujících upozornil společnost zabezpečující dopravu do přilehlých obcí. Ta v případě potřeby počítá s vypravením posilového spoje z Bílovic nad Svitavou. Zájemcům o akci jedoucím z Brna a Blanska doporučuje dopravce využít přednostně v Bílovicích nad Svitavou vlak linky S2 s přestupem na autobus linky 210.
Zaparkujte auto v přilehlých obcích a jděte pěšky, nabádají lesníci milovníky přírody
Školní lesní podnik upozorňuje návštěvníky akce na omezenou možnost parkování v místě Srnčí studánka-rozcestí a doporučují zaparkovat automobil v některé z přilehlých obcí, v žádném případě na lesních cestách. Pěší turisté se mohou k arboretu vydat z Babic nad Svitavou či Řícmanic příjemnou procházkou lesem. Vstupné do arboreta je dobrovolné. Psi na vodítku jsou vítáni. V případě nepříznivého počasí, jako je silný vítr či námraza, bude akce zrušena. Podnik proto doporučuje sledovat informační kanály ŠLP Křtiny a MENDELU.