Po té pak poklepali také na základní kámen budoucí haly, která poskytne atletům v Brně chybějící zázemí.
„Po více než dvou a půl letech příprav je tento okamžik důležitým krokem pro výstavbu chybějící sportovní infrastruktury v Brně. Atletická hala bude sloužit jak studentům Masarykovy univerzity, tak výkonnostním sportovcům a sportovním klubům. Právě se sportovci a sportovními kluby jsme také řešili nejvhodnější parametry sportovišť a zázemí," uvedl při podpisu smlouvy primátor města Brna Petr Vokřál.
Slavnostní akce se zúčastnil také rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek, univerzita je totiž jedním z důležitých partnerů projektů. Umístění haly v bohunickém kampusu ideálně propojí možnost využití i pro studenty Fakulty sportovních studií a ostatních fakult. „Záměr na stavbu atletické haly jsme jako univerzita dlouhodobě podporovali, spolupracovali jsme i při vypořádání potřebných pozemků. Snažíme se tento projekt také zhodnotit dalšími synergickými aktivitami. Naproti budoucí hale plánujeme například stavbu menzy a konferenčních prostor, které by v případě mezinárodních sportovních akcí mohly poskytnout další zázemí. Držíme zde také pozemkovou rezervu pro stavbu bazénu a podporujeme i snahu města o lepší dopravní dostupnost této lokality," řekl rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.
Zhotovitelem stavby je sdružení IMOS Brno, a. s., HOCHTIEF CZ, a. s., a SPORT Construction, a. s.
Na realizaci haly již byla zpracována technická studie, která bude podkladem pro zhotovitele. Zhotovitel bude mít za úkol zpracovat projektovou dokumentaci pro územní rozhodnutí i stavební povolení a následně podle této dokumentace stavbu zrealizovat. Jde o postup podle podmínek FIDIC, takzvané Žluté knihy (Yellow book), které jsou zavedeným mezinárodním smluvním vzorem ve stavebnictví. Jejich výhodou je to, že jednoznačně určují role a závazky jednotlivých subjektů investiční činnosti na základě zkušeností mezinárodní asociace konzultačních inženýrů se sídlem v Ženevě (FIDIC).
„Celková doba realizace stavby bude rozdělena na dvě etapy. 16 měsíců bude trvat přípravná fáze a získávání všech potřebných povolení. Na samotnou stavbu se pak počítá se lhůtou 19 měsíců. Celkem jde o 35 měsíců. Kapacita haly bude 2200 diváků," upřesnil předseda představenstva společnosti IMOS Brno, a. s., Robert Suchánek. Půjde o třípodlažní objekt s jedním podzemním a dvěma nadzemními podlažími a nosným systémem navrženým tak, aby umožnil nerušené sledování sportovních klání ze všech míst hlediště.
Nutnost stavby atletické haly vychází i z Koncepce města Brna v oblasti tělovýchovy a sportu na léta 2011–2016. V roce 2015 bylo podepsáno Memorandum o vzájemné spolupráci a podpoře při přípravě, výstavbě a provozu atletického centra – atletické haly v Brně, kde se ke spolupráci zavázal Český atletický svaz, statutární město Brno a Masarykova univerzita. Výstavba atletické haly s parametry splňujícími kritéria mezinárodní atletické federace pro národní i mezinárodní soutěže pokryje potřeby zimní přípravy brněnských atletických klubů včetně mládežnických i seniorských družstev.