Návštěvníci brněnského Špilberku mohou znovu zavítat do barokní lékárny. Muzeum města Brna ji přestěhovalo do nových prostor. Znovuotevřená expozice je největší exponát jedné z nejstarších částí sbírky muzea. Obsahuje unikátní soubor lékárnického inventáře z 18. století s více než pěti stovkami mnohdy až fantaskních položek. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala mluvčí muzea Barbora Kachlířová.
Přestěhovali ji kvůli nevyhovujícím klimatickým podmínkám
Pro návštěvníky se Barokní lékárna, původně umístěná v prostorách současné pokladny a Špilberkshopu na malém nádvoří hradu, uzavřela předloni na začátku roku. „Zjistilo se, že klimatické podmínky prostor nejsou ideální a bylo zapotřebí najít nové, které by vyhovovaly uložení vzácných dřevěných skříní z poloviny 18. století. Barokní lékárnu čekal rozsáhlý restaurátorský zásah a následovalo náročné stěhování,“ vysvětlil ředitel muzea Zbyněk Šolc. Nyní se ale dveře jedné z mála dochovaných lékáren z 18. století znovu otevírají. Muzejníci jí vyhradili klimaticky odpovídající prostor ve stálé expozici Brno na Špilberku.
Je to soubor klášterního lékárenského mobiliáře a zařízení
Mobiliář a vybavení lékárny pochází z kláštera řádu svaté Alžběty na Červeném kopci na Starém Brně z doby jeho založení v polovině 18. století. „Hlavním posláním řádu byla péče o nemocné a potřebné, a především ženy. V toto poslání věřili bohatí mecenáši. Finanční dary pomohly nastartovat stavbu nového konventu a otevřela se i klášterní lékárna. Lékárnu měla vždy na starost jedna ze sester s patřičným vzděláním a zkušenostmi. Ostatní ji pomáhaly,“ uvedl kurátor Tomáš Koch.
Odkoupili sbírku do městského muzea
Požadavky na měnící se medicínu i lékárenství se začaly ve stárnoucí klášterní lékárně ozývat v druhé polovině 19. století stále více. „Starý inventář, obsahující i takové fantaskní preparáty jako prášek z mumie či roh jednorožce, nemohl plnit požadavky tehdy moderního provozu. Zároveň ale klášter žil především z darů a peníze na potřebnou modernizaci neměl. Pomocnou ruku podali brněnští radní. Nabídli uspořádat sbírku a následně odkoupit lékárenský mobiliář i s částí inventáře do sbírek rodícího se městského muzea,“ upřesnila Kachlířová.
Nabízejí i kreativní program a prohlídky pro školáky
Muzeum v expozici nabízí také interaktivní program a kreativní prohlídky pro děti. Ty se dozví více o nejzajímavějších preparátech, které alžbětinky používaly k léčení. „Návštěvníci náhlednou pod pokličku tajů tehdejšího lékárenství. Po rozluštění nápisů na lékárenských stojatkách – prášek z mumie, jelení jazyk, roh jednorožce, račí očka – se budou cítit jako ve škole čar a kouzel,“ sdělila vedoucí oddělení muzejní pedagogiky Markéta Brhlíková.
Nezapomněli ani na Kamela
V rámci expozice se nezapomnělo ani na jinak často opomíjeného slavného brněnského rodáka Johana Georga Kamela, který na Filipínách založil první lékárnu otevřenou všem. Část expozice je věnovaná právě jemu.