Cestování na neznámá místa mají lidé na vozíku, ale i rodiče s kočárky nebo hůře pohyblivé osoby mnohdy spojené s nejistotou, zda je pro ně místo dobře přístupné. Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava se proto dlouhodobě věnuje tématu Jižní Morava bez bariér. V rámci tohoto projektu letos vyslala vozíčkáře, aby vybrané turistické cíle sami otestovali. Myšlenku podpořila i agentura CzechTourism, která se propagaci bezbariérového cestovního ruchu dlouhodobě věnuje.

Limituje je nepřístupný terén nebo bariéry v objektech

Mnozí vozíčkáři rádi cestují a objevují nová místa. Často je však limituje nepřístupný terén nebo nepřizpůsobené objekty. Pro mapování bezbariérových turistických cílů Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava využila organizaci ParaCENTRUM Fénix, s níž dlouhodobě spolupracuje.

Do vytipovaných objektů vyrazili s fotografem a technikem

„Vytipovali jsme objekty, kam vozíčkáři vyrazili společně s technikem a fotografem. Vše pečlivě zaznamenali, od příjezdu, vstupy do objektů, přes sklon terénu, povrchy až po samotné prohlídkové trasy. Myslím, že je to výborná zpětná vazba i pro samotné turistické cíle – nyní vědí, jestli jsou u nich z pohledu vozíčkářů rezervy a co je možné zlepšit,“ uvedla ředitelka Centrály cestovního ruchu – Jižní Morava Martina Grůzová s tím, že téma bezbariérového cestování podporují dlouhodobě. Výstupy pak prezentují v rámci propagace v ČR i zahraničí.

Otestovali třináct cílů

Účastníci testování projeli v letních měsících celkem třináct cílů napříč jižní Moravou: podívali se například na Slovanské hradiště v Mikulčicích, do Zoo Hodonín, na zámek do Slavkova, navštívili Dům přírody v Moravském krasu nebo Jihomoravské muzeum ve Znojmě. „Každá informace, kterou dostává člověk na vozíku o přístupnosti objektu, je cenná. Mapování v našem projektu prováděli sami vozíčkáři, a i díky tomu jsou podané informace přesné a pravdivé. Z každého místa navíc vznikly podrobné fotografie, které dokážou doplnit vizuální informaci, takže si uživatel může sám představit, jak je pro něj osobně objekt přístupný,“ upřesnila koordinátorka dobrovolníků v ParaCENTRUM Fénix Alena Jankotová s tím, že toto mapování jako jedno z mála přináší to nejdůležitější: přesná data, vizuální informace a pohled z úhlu vozíčkáře.

Výsledky půjdou do rozcestníku Vozejkmap

Výsledky projektu Jižní Morava bez bariér se stanou součástí celostátního rozcestníku Vozejkmap, kde je možné hledat bezbariérové turistické cíle v Česku i za hranicemi. Mapu přístupnosti objektů Vozejkmap spravuje společnost CZEPA, tedy Česká asociace paraplegiků. „Sám se pohybuji na mechanickém vozíku již spoustu let, a i přes to jsem občas nemile zaskočen, když chci někam vyrazit například na dovolenou, kde vám tvrdí, že je vše přístupné, avšak vy tam dojedete a zjistíte, že skutečnost je úplně jiná. Projektu mapování bezbariérových cílů jižní Moravy jsem se jako vozíčkář sám účastnil a mám za to, že je to skvělá inspirace pro lidi s mobilitou na vozíku, kam vyrazit na výlet,“ uvedl vozíčkář Jaroslav Náhlík, který je klientem zmíněného paracentra.

Přístupnost objektů se různí

A co testování nakonec ukázalo? Přístupnost objektů na jižní Moravě se různí. Novější stavby jsou úplně bezproblémové (například Vlastivědné muzeum Kyjov), ty ve starších zástavbách vozíčkáři zdolávají hůře. „Mile nás třeba překvapilo, že u Ornitologické vyhlídky v Sedleci u Mikulova je možno využít bezbariérové toalety v objektu Sedlecká vína. Navíc máme vyzkoušeno, že vždy, pokud se objeví nějaká překážka, jsou lidé velmi ochotni pomoci nám ji překonat,“ doplnila Alena Jankotová.