Velkou zlatou, šest zlatých a 16 stříbrných medailí získala bílá i červená vína z České republiky na hlavní části putovní mezinárodní soutěže vín Concours Mondial de Bruxelles, která se konala v Mexiku. Obstála v konkurenci 7500 vín ze 42 zemí. O výsledcích druhé ze čtyř částí soutěže informoval v tiskové zprávě Vinařský fond, který účast vinařů na mezinárodních soutěžích finančně podporuje. Loni v hlavní části soutěže vína z Česka získala dvě velké zlaté a 18 zlatých medailí.

Vzorky z celého světa hodnotilo 500 expertů z 50 zemí. Nejvyšší ocenění, velkou zlatou medaili, získalo vinařství Volařík za Ryzlink vlašský ročníku 2022 z trati Pravá klentnická, přidalo i dvě zlaté za Pálavu a Ryzlink vlašský z tratě Kotelná. „Produkujeme vína z řady ikonických tratí, přičemž zrovna tuto by lidé asi nejmenovali jako první. My ale víme, že právě v ní se krásně projevuje charakteristika vinohradu, mineralita a suchost, takže jsme rádi, že to poznali i porotci,“ uvedl enolog vinařství Ondřej Tichý.

Milotické B/V vinařství získalo zbylé čtyři zlaté medaile, po dvou za bílá i červená vína. Medaile z putovní soutěže vozí každoročně od roku 2017, kdy se zúčastnilo poprvé. „Jak ukazují naše historické úspěchy na této proslulé mezinárodní výstavě, zvítězit může jakákoliv odrůda v kterékoliv z našich tří řad vín. Vynikající výsledky jsme zaznamenali průřezem našich řad, i přes jejich odlišný, přísně dodržovaný technologický postup,“ uvedla výkonná ředitelka vinařství Kateřina Schöndorfová. Největším úspěchem B/V na Concours Mondial de Bruxelles jsou dva tituly šampiona bílých vín získané v uplynulých letech.

Mezinárodní soutěž vín Concours Mondial de Bruxelles se poprvé konala v roce 1994

V prvních letech byla v Bruselu, od roku 2006 se místo hodnocení mění, putuje mezi významnými vinařskými regiony. Uskutečnilo se například v bulharském Plovdivu, italském Jesolu, portugalském Guimares, v Lucemburku, v Bratislavě a v roce 2020 v Brně. Z Evropy letos jedna část soutěže zamířila do Mexika, příští hodnocení červených a bílých vín se uskuteční v Číně. Vinaři z České republiky se účastní soutěže od počátku v roce 1994.

Od roku 2022 je putovní soutěž rozdělená do čtyř částí. Klání růžových vín se koná na jaře, hlavní část určená pro bílá a červená vína pak na začátku léta, na červenec je naplánované hodnocení šumivých vín a na podzim se koná poslední část, kde soutěží sladká a fortifikovaná vína.