Diecézní charita Brno plánuje opravu Centra služeb pro lidi bez domova v Bratislavské ulici za desítky milionů korun. Pracuje na projektu a připravuje žádost o dotaci, upřesnila mluvčí organizace Zuzana Horáková. Součástí centra je i nízkoprahové denní centrum, které se poprvé otevřelo v listopadu 2008. U čtyř pracovníků tehdy našlo útočiště 25 lidí, kteří se mohli poradit o své situaci, nechat se vyšetřit lékařem nebo dostali jídlo a mohli se osprchovat. Nyní služba pomůže ročně tisícovce klientů.
Opravy by mohly začít v roce 2025
Pokud vše půjde podle plánu, začnou opravy v prvním pololetí roku 2025. „Po skončení zimy. V zimních obdobích jsou služby pro lidi bez domova klíčové. Ukončení předpokládáme koncem roku 2026 tak, aby bylo centrum klientům k dispozici opět v zimních měsících. Služby v ideálním případě přesuneme do náhradních prostor, které v téhle chvíli hledáme, a budou pokračovat v běžném provozu. Případně máme přichystány alternativy, jak upravit provoz služeb, když se stěhování celého centra nepodaří,“ uvedla Horáková.
Náklady odhadují na 120 milionů korun
Náklady organizace očekává v rozsahu 120 až 125 milionů korun. Práce zahrnou kompletní rekonstrukci včetně zateplení budovy, výměny oken, opravy střechy i instalace fotovoltaických panelů. Charita si od toho kromě jiného slibuje snížení provozních nákladů. V plánu je také úprava vnitřních prostor s cílem zkvalitnit zázemí pro klienty a vytvořit příjemné prostředí pro pracovníky. „Plánované opravy nám umožní vytvořit důstojné zázemí pro práci s klienty při řešení jejich obtížných situací. Naší snahou je hlavně předcházet jejich sociálnímu vyloučení,“ dodal ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman.
Rozšíří zázemí a přesunou noclehárnu
V plánu je rozšíření zázemí denního centra a přesun noclehárny do prvního patra, kde bude také azylový dům pro muže. Ve druhém patře bude azylový dům pro ženy a kanceláře pracovníků. Celý objekt bude plně bezbariérový, což pomůže klientům, u kterých se v důsledku života na ulici zhoršuje zdravotní stav. Počet lidí, kteří využívají služby nízkoprahového denního centra, se během roku mění. Třeba v pondělí je využilo 90 lidí, s postupující zimou ale počet pravidelných klientů roste, řekla Horáková.
Služby pro potřebné se za uplynulé roky významně rozšířily
Kromě nízkoprahového denního centra funguje i azylový dům, noclehárna a terénní služba. V zimních měsících brněnská Charita otevírá noční krizové centrum. Lidé také často využívají charitní záchrannou síť nebo výdejnu potravinové pomoci. „Aktuálně v Brně usilujeme o rozšíření služeb o takzvané sociální či podporované bydlení, které by klientům mělo usnadnit přechod z ulice do běžného bydlení,“ dodal Haičman.