Vybudování záchytných parkovišť v Zástavce u Brna a Rosicích nebo přestavbu denního stacionáře Effeta v brněnské Líšni schválil na svém posledním zasedání řídicí výbor Brněnské metropolitní oblasti. Tvoří jej zástupci Brna, kraje a okolních obcí, kteří chtějí na sedm dopravních projektů a tři projekty týkající se sociálních služeb vynaložit 155 milionů korun z evropských dotací. Magistrát to uvedl v tiskové zprávě.

Vybudují záchytná parkoviště

Z oblasti dopravy výbor podpořil vybudování záchytných parkovišť, nové cyklostezky nebo IT aplikaci společnosti Kordis, celkem projekty za 129 milionů korun. „Záchytná parkoviště, která navýší kapacitu o 115 stání, navazují na posílení vlakových spojů, což umožňuje elektrifikace a zdvoukolejnění trati ze Zastávky do Brna. Cílem je motivovat dojíždějící do Brna k tomu, aby zaparkovali mimo město a přestoupili na vlak. Intenzitu dopravy to pomůže snížit v celé metropolitní oblasti a v Brně se to odrazí na plynulosti provozu,“ uvedl zastupitel pro strategický rozvoj a metropolitní spolupráci Martin Příborský (ODS).

V oblasti žije 730 tisíc obyvatel

Za klíčový pro oblast, kde žije přibližně 730.000 lidí, považuje výbor i rozvoj cyklodopravy. Kvalitní síť stezek usnadňuje bezpečné dojíždění za prací, vzděláním a službami a zlepšuje přístup k turisticky atraktivním místům. Výbor podpořil čtyři projekty, patří mezi ně například třetí etapa cyklostezky Kuřim – Veverská Bítýška, která prodlužuje trasu do Chudčic a odklání cyklisty z frekventované silnice. Dalším projektem je cyklostezka Kuřim–Čebín, jež využívá trasu bývalé železnice Stará Tišnovka a zahrnuje i výsadbu aleje a infrastrukturu pro elektrokola.

Podporu získaly i tři projekty sociálních služeb

Podporu získaly i tři projekty ze sociálních služeb za přibližně 26 milionů korun. Zahrnují přestavbu denního stacionáře Effeta v Líšni nebo výstavbu zázemí pro terénní pečovatelskou službu v Říčanech a v Pohořelicích.

Dosud schválili 108 projektů za 6,4 miliardy korun

Řídicí výbor dosud schválil 108 projektů za 6,4 miliardy korun z celkové vyčleněné sumy osmi miliard. „Dalším krokem je potvrzení dotace ze strany řídicích orgánů, což se stalo u 66 projektů za 2,07 miliardy korun. Tato čísla řadí Brněnskou metropolitní oblast mezi jednu z nejrychleji čerpajících metropolitních oblastí v Česku. Už je to vidět i v reálném světě, mezi hotové projekty patří úplně nová školka v městské části Brno-Bystrc anebo čtyři odborné učebny na Základní škole Sirotkova v Brně. V oblasti dopravy je hotová výstavba tramvajové smyčky a kolejové harfy v Pisárkách a ze sociálních služeb nově otevřel Denní stacionář ve Šlapanicích,“ dodala primátorka Markéta Vaňková (ODS), která řídicímu výboru předsedá.