Vyplývá to z informací Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje. Týká se to Rakovce, Rokle a Sokolského koupaliště. Na Kozí horce a Osadě je voda v lepším stavu a má jen mírně zhoršené vlastnosti.
Mírně zhoršené vlastnosti jsou i ve Výrovicích na Znojemsku, v ostatních sledovaných a nejnavštěvovanějších přírodních koupalištích v Jihomoravském kraji je voda bez problémů. Koupat se lze v Letovicích a Palavě i rybníku Suchý na Blanensku, v biotopu v městské části Brno-jih, v jezírku Wellness Infinit Maximus, v Kovalovicích na Brněnsku, v Nových Mlýnech na Břeclavsku, na Lučině a v Bohuslavicích na Hodonínsku, v Lulči na Vyškovsku i v Banticích, Vémyslicích a Vranovské přehradě na Znojemsku.
Hygienici sledují pravidelně více než desítku koupališť a o další desítce jim informace posílají provozovatelé, navíc u nich mohou také sami provést kontrolu. Informace dávají na internet a také na informační tabule, aby si je mohli přečíst rekreanti.
Voda může být vhodná ke koupání, dále může mít mírně zhoršené vlastnosti nebo horší jakost, což znamená, že může být například kalná nebo cítit rybinou. Potom může být voda nevhodná ke koupání a také nebezpečná, v takovém případě hygienici vydávají zákaz koupání. Loni ho ale nemuseli nikde vyhlásit.
Horší voda je následkem počasí. Například kvůli vedru se přemnožují sinice a další organismy, naopak vlivem deště se mohou do vody vyplavit nečistoty.