Brněnská Slévárna Heunisch postupně uskutečňuje tři kroky, které by měly ve výsledku snížit zápach z její výroby. Snížení emisí látek, které zápach působí, jí nařídil i jihomoravský krajský úřad, jeho nařízení potvrdilo i ministerstvo životního prostředí. O svých postupech slévárna informovala v tiskové zprávě.
Od května začala slévárna přecházet na nové pojivo, což má také přispět ke snížení zápachu. "Začátkem prázdnin jsme odstartovali další tři projekty, u kterých lze předpokládat, že by měly mít pozitivní vliv na množství emisí. Jedná se o instalaci technologie pro ředění TOC látek při odlévání, která probíhá právě v první polovině července. Druhým projektem je testování formovací směsi. Každá formovací směs má unikátní složení, které při výrobním procesu může přispívat ke vzniku pachové stopy," uvedl ředitel slévárny Jens Heunisch.
Na zápach ze slévárenské výroby si opakovaně stěžovali v posledních letech obyvatelé okolních čtvrtí. Podle protestujících, kteří sepsali i petici adresovanou ministerstvu životního prostředí, se zápach ze slévárenské výroby objevil přibližně před třemi lety a souvisí se změnou technologie výroby. Slévárna v minulosti argumentovala tím, že nepřekračuje žádné limity stanovené pro hutní výrobu, nepopřela ale, že při její činnosti vzniká zápach.
Protesty obyvatel z okolních čtvrtí vedly k tomu, že Jihomoravský kraj stanovil nové podmínky pro provoz slévárny. Mimo jiné jde o přísnější limit pro těkavé organické látky a častější měření emisí, a to i u deseti nových látek, které se v žádné jiné slévárně neměří. Emise by měly do příštího roku klesnout na třetinu. Proti tomuto rozhodnutí se slévárna odvolala k ministerstvu, ale neúspěšně.