Šek na 581 tisíc korun, které využijí na výzkum Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby, si převzali vědci z Národního institutu pro neurologický výzkum (NEURIN). Částku se podařilo získat díky veřejné sbírce brněnské rodačky Ivy Horčicové a Nadaci Karel Komárek Family Foundation. Finance se konkrétně využijí na nákup léčebných technologií a vývoj mobilní aplikace, která dokáže z řeči diagnostikovat mozkové onemocnění, uvedl mluvčí nemocnice u svaté Anny Jiří Erlebach.
Na nemoci bohužel zatím neexistuje účinný lék
V současnosti neurodegenerativní choroby, mezi které se řadí právě Alzheimer nebo Parkinson, postihují přibližně 10 procent obyvatel nad 65 let. Odhady ukazují, že za 10 let by mohlo jít až o 15 procent. Zdravotní a ekonomický dopad tohoto vývoje na společnost bude enormní. Na nemoci bohužel zatím neexistuje účinný lék. Neustále je potřeba nacházet nové diagnostické metody, aby lékaři zvládali nemoci co nejdříve a co nejšetrněji odhalit.
Triatlonistka vybrala 280 tisíc korun
„Můj dědeček trpěl Alzheimerovou chorobou. Moje babička nyní bojuje s Parkinsonovou nemocí. Sledovat jejich boj je jednou z nejtěžších zkušeností mého života,“ uvedla neúnavná propagátorka aktivního životního stylu Iva Horčicová. Svou vášeň pro sport se rozhodla spojit s dobročinností – přihlásila se na mistrovství světa v triatlonu a spustila veřejnou sbírku na boj proti neurodegenerativním onemocněním. Podařilo se jí vybrat téměř 280 tisíc korun.
Komárkova nadace přispěla dalšími 300 tisíci korun
Její čin zaujal také Nadaci Karla Komárka, která podobné projekty dlouhodobě podporuje. Na výzkum neurodegenerativních chorob přispěla nadace dalšími 300 tisíci. „Naším cílem je dodávat lidem odvahu, aby mohli své vize proměnit ve skutečnost. Iva Horčicová je neúnavnou bojovnicí na trati i v životě. Jsem rád, že jsme mohli podpořit její iniciativu na pomoc pacientů s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou,“ uvedl ředitel Karel Komárek Family Foundation (KKFF) Luboš Veselý.
Peníze půjdou na temporální interferenční stimulaci
Příspěvek KKFF poputuje do Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně na jednu z nejvíce perspektivních technik, na které vědci z Národního ústavu pro neurologický výzkum pracují. „Temporální interferenční stimulace představuje neinvazivní metodu, kterou neurologové stimulují konkrétní místo v mozku pacienta. Tam dochází k aktivaci neuronů, čímž snad bude možné ovlivnit fungování paměťových funkcí – tedy paměti důležité pro běžné každodenní fungování, krátkodobé zapamatování si věcí a uchovávání informací. Paměti, která je nejčastěji postupující Alzheimerovou nemocí postihována,“ vysvětlil vědecký ředitel NEURIN a přednosta I. neurologické kliniky FNUSA Milan Brázdil. „Experimentální metoda tak zase na čas pomáhá pacienty vracet do běžného života. Zařízení je ale důležité nejen pro samotnou terapii, ale především pro výzkum, který metody léčby bude posouvat dále,“ dodal.
Nemoci dokáže odhalit aplikace
Aby se globální postup Parkinsonovy choroby dal zpomalit, snaží se jí vědci z NEURIN odhalit v nejranějších stadiích. Například pomocí unikátní mobilní aplikace, která již po pár minutách hovoru dokáže zjistit počátek choroby. Na vývoji softwaru pracuje tým vědců a lékařů z NEURIN 1. lékařské fakulty UK a Fakulty elektrotechnické ČVUT, kam zamíří druhá část financí z veřejné sbírky. Aplikaci již úspěšně otestovali na desítkách pacientů. „Včasná diagnostika onemocnění je u Parkinsonovy nemoci naprosto zásadní. Z našeho dosavadního výzkumu vyplynulo, že ke správnému vyhodnocení stačí, aby člověk volal přibližně 18 minut, což odpovídá například devíti krátkým hovorům s přáteli nebo rodinou,“ přiblížil Jan Rusz z ČVUT.
Zaměří se i na roztroušenou sklerózu a Huntingtonovu chorobu
Typická pro Parkinsona je zhoršená melodie řeči, hlasitost a srozumitelnost. V pozdějších stadiích nemoci jsou tyto obtíže dobře slyšitelné. Na počátku ale mohou být změny jen velmi nepatrné – i ty však dokáže aplikace vědců z NEURIN spolehlivě rozpoznat. „Darované finance využijeme na další rozvoj aplikace. Především v různých typech mobilních zařízení a také analýzu řeči v dalších jazycích. Díky inciativě Ivy Horčicové dokážeme urychlit vývoj softwaru až o půl roku,“ doplnil Rusz. Do budoucna se vědci u NEURIN plánují zaměřit také na včasnou diagnostiku roztroušené sklerózy a Huntingtonovy choroby.