Brněnská rodačka Iva Horčicová letos poprvé startuje na Mistrovství světa v triatlonu. Den D nastane17. října 2024 ve španělském Torremolinos. Svým závodem chce pomoci dobré věci, a to léčbě a výzkumu Alzheimerovy a Parkinsonovy nemoci. Ve spolupráci s institutem NEUR-IN a Mezinárodním centrem klinického výzkumu (ICRC) spouští sbírku, jejíž výtěžek poputuje na nákup temporální interferenční stimulace. Přístroj experimentální léčby zatím totiž zdravotní pojišťovny nehradí. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Jiří Erlebach.

Rozhodla se přispět na léčbu a výzkum neurodegenerativních chorob

Narodila se v Brně, ale velkou část svého dospělého života strávila v Londýně. Letos se poprvé zúčastní světového šampionátu v triatlonu a svým sportovním bojem se rozhodla podpořit výzkum Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. „Tyto nemoci mi bohužel nejsou cizí,“ uvedla Iva, proč se rozhodla přispět na léčbu a výzkum neurodegenerativních chorob.

Dědeček trpěl Alzheimerem a babička bojuje s Parkinsonem

Její dědeček trpěl Alzheimerovou chorobou a babička nyní bojuje s Parkinsonovou nemocí. „Sledovat jejich boj je jednou z nejtěžších zkušeností mého života. Vidět, jak dědeček ztrácel paměť až do bodu, kdy mě už někdy nepoznával, bylo devastující. Muž, který měl nespočet příběhů k vyprávění, si najednou nedokázal vzpomenout na mé jméno nebo na naše společné vzpomínky. Měla jsem pocit, že ho ztrácím kousek po kousku,“ přiznala Horčicová s dojetím.

Pohybem se dá bojovat proti chorobám srdce i neurodegenerativním onemocněním

„Příprava na mistrovství pro mě není jen o fyzickém výkonu, je to neustálá připomínka toho, jak je aktivní životní styl nezbytný nejen pro zdraví těla, ale i našeho mozku,“ řekla závodnice. „Ačkoli se hodně mluví o přínosech pohybu například pro kardiovaskulární choroby, to, že jde o způsob, jak snížit riziko neurodegenerativních onemocnění nebo oddálit jejich nástup, se ví už méně,“ dodala triatlonistka.

Onemocnění postihnou asi 10 procent lidí starších 65 let

Výzkum těchto onemocnění a následná léčba ale před sebou mají ještě dlouhou cestu. Účinný lék neexistuje a jejich prevalence v populaci se neustále zvyšuje. V současnosti Alzheimer nebo Parkinson postihuje v tuzemsku přibližně 10 procent obyvatel nad 65 let. Odhady ukazují, že za 10 let by mohlo jít až o 15 procent. „Nám mladým možná připadá, že nám nemůže nic být vzdálenější, než choroby jako jsou Alzheimer nebo Parkinson. Jenže opak je pravdou, stále více mých přátel se setkává s těmito nemocemi ve svých rodinách,“ uvedla Iva.

Metoda pomáhá nemocným s pracovní pamětí

Přestože výzkumníci se každým rokem přibližují lepší a rychlejší diagnostice zmíněných chorob, léčit Alzheimera nebo Parkinsona ještě lékaři nedokáží. „Jakmile nemoc jednou začne mozkové buňky ničit, zvrátit to neumíme. Naše experimentální metoda ale pomáhá zasáhnout hlubší struktury mozku a pomáhá nemocným s pracovní pamětí, která je klíčová pro každodenní orientaci v okolním prostředí. Je to příslib, že se pacienti budou moci znovu zapojit do běžného života,“ řekl neurovědec Luboš Brabenec.

Triatlonistka vybírá prostředky na zařízení pro stimulaci mozku

Výzkumníci v Brně využívají účinky temporální interferenční stimulace (TIS), neinvazivní techniky, kterou lze cílit na hloubkové mozkové struktury. Dosahují toho použitím dvou párů elektrod upevněných na hlavě, které vytvářejí vysokofrekvenční elektrické pole. Tato pole nemají sama o sobě efekt, když se ale protnou v určené oblasti našeho mozku, vytvářejí interferenční schéma, které stimuluje aktivaci neuronů. Zařízení TIS, na které Iva Horčicová vybírá prostředky, bude důležité nejen kvůli účinkům experimentální terapie, ale především pro vědce a pro jejich výzkum těchto neurodegenerativních onemocnění. Ten je nesmírně důležitý, protože Alzheimer a Parkinson postihují miliony lidí po celém světě.

Příspěvky je možné posílat přes platformu Go Get Donate

V tuzemsku je podle posledních dat kolem 150 000 pacientů. S rostoucí délkou života populace se očekává, že počet těchto případů bude v budoucnu ještě narůstat. Včasná a spolehlivá diagnostika je klíčová pro efektivní léčbu, která může zpomalit nebo zastavit progresi nemoci. „Sbírka běží od 17. října do 17. října. Ivě pak budeme společně držet palce na mistrovství světa 17. října. Příspěvky je možné posílat přes platformu Go Get Donate. Veškerý výtěžek bude odevzdán Národnímu institutu pro neurologický výzkum,“ upřesnil Jiří Erlebach.