Zoologická zahrada v Brně na Mniší hoře obohatila svou ptačí kolekci o další druh. V Beringii se totiž usídlily kajky mořské. Jsou to největší masožravé kachny na severní polokouli.
Krásné opeření a zvláštní hlas
Tito letci mají podle mluvčího brněnské zoo Michala Vaňáče řadu zajímavých vlastností. „Jedná se o největší kachny severní polokoule, které také mají velmi hluboký a specifický hlas. Kromě toho můžeme s klidným svědomím uvést, že samci mají jedno z nejkrásnějších barevných opeření u kachen vůbec,“ upřesnil zpravodajskému portálu BRŇAN mluvčí.
Mláďata se houfují ve školkách
Kajka mořská (Somateria mollissima) má robustní tělo velikosti menší husy a hnízdí v přímořských severních oblastech. Samice se o mláďata stará sama, nicméně matky se mohou sdružovat do školek, ve kterých několik matek opečovává až třicet kachňat. Nejjižněji v Evropě hnízdí v severním Nizozemí. Jsou to tažní ptáci, kteří mohou velmi vzácně zimovat i na tuzemských velkých vodních plochách.
Kajky baští ryby i mlže
„Jejich jídelníček tvoří ryby a mořští bezobratlí jako ježovky, krabi nebo mlži. V zoo je hlavní složkou jejich potravy hlavně granulované krmivo a rybičky. Kajky jsou citlivé na čistotu vody a ovzduší, takže se jejich chov nedaří úplně všude. Mezi jejich další specifika patří to, že se dokážou potopit až do 30 metrů,“ uvedl kurátor chovu ptáků brněnské zoo Petr Suvorov.
Kachní peří končí ve Skandinávii v peřinách
S kajkami mořskými je také spjata jedna poměrně netypická tradice. Mají totiž extrémně husté peří umožňující jim zvládnout pobyt v chladných vodách. Po mnoho generací bylo v severských zemích zvykem vybírat toto peří z hnízd samic a využívat ho jako tepelnou izolaci do pokrývek.
Masožrouty chovají jen v Brně a na Hluboké
„V České republice v současné době chová kajky mořské pouze Brno a Hluboká. Na Mniší hoře se staráme o dvě samice a jednoho samce. Ten pochází stejně jako jedna ze samic z polské Vratislavi, druhá samice k nám dorazila z německého Rostocku. Všechny jsou k vidění v Králově voliéře společně s luňáky hnědými a čápy černými,“ dodal Suvorov.
Maškarní bál v zoo bude hlavně pro děti
Dalším lákadlem budou zítra nejen kajky a další zvířata, ale i masopustní zábava. Sobotní odpoledne totiž bude v brněnské zoo patřit nápaditým maskám. Tradiční maškarní bál s Brněnskými písničkovými Tetinami, Matyldou a Klotyldou, startuje ve 14 hodin ve vzdělávacím sále správní budovy zoo. Platí se pouze vstupné do zoologické zahrady. Děti mohou přijít ve zvířecích maskách. Program je vhodný i pro menší děti, přihlašování předem není třeba.