Celkem lidé mohli do pozdních večerních hodin navštívit v brněnské diecézi asi 180 kostelů a dalších sakrálních prostorů.
Nabídka Noci kostelů, která do Česka přišla z Rakouska právě přes jižní Moravu, se každoročně rozšiřuje. Letos poprvé se lidem otevřela kaple v Radiu Proglas a Nemocnici Milosrdných bratří nebo černovické psychiatrické léčebně.
Každá farnost podle mluvčí brněnského biskupství Martiny Jandlové sama určuje, jaký program příchozím nabídne. Často jsou to tvůrčí dílny či soutěže pro děti, koncerty, divadelní a recitační vystoupení nebo komentované prohlídky.
Do velkých chrámů v centru Brna lidé mířili už od časných podvečerních hodin. Vyjet ale mohou také do okrajových částí Brna, například do Černovic, kde místní každoročně při Noci kostelů vzpomínají na dávno stržený chrám, jehož obrys připomíná květinová výsadba.
"Ve Starých Černovicích stávala kaple a od roku 1899 i kostel, který byl ve válečném roce 1944 poškozen nálety. Přes veškerou snahu místního faráře chátral a nakonec byl roku 1960 stržen," popsal Ladislav Kotík, předseda Černovického sdružení.
Podle biskupa Vojtěcha Cikrleho není Noc kostelů určená jen věřícím, ale i lidem, kteří jinak do chrámů nechodí. "Mnoho lidí mi řeklo, že když už ten kostel (katedrálu na Petrově) mají na desetikoruně, musí se tam někdy zajít podívat. Sami by tam třeba nešli, ale na Noc kostelů vyrazí s přáteli. Jiní chtějí navštívit místo, kde byli pokřtěni nebo třeba oddáni jejich rodiče, takže je to takové hledání kořenů a domova," řekl tento týden Cikrle novinářům.