K novému územnímu plánu Brna lidé uplatnili 1042 podání obsahujících 3660 námitek a připomínek. Před třemi lety zaznamenal brněnský magistrát 3052 podání, která obsahovala 8000 námitek a připomínek. Médiím to dnes sdělil mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Návrh nového územního plánu město zveřejnilo 26. června, lidé jej mohli připomínkovat do 7. srpna včetně. Předpokládaný termín pro vydání plánu je přelom letošního a příštího roku, účinnosti by měl nabýt v prvním čtvrtletí 2025.

„V nejbližší době bude následovat ve spolupráci s určeným zastupitelem a zpracovatelem vyhodnocení připomínek a námitek, případně uzavření dohod s dotčenými orgány ve věci jejich uplatněných požadavků,“ uvedl Poňuchálek.

Územní plán zpracovává Kancelář architekta města Brna

Její ředitel Jan Tesárek řekl, že počet podání jej s ohledem na minulé roky nepřekvapil. „Vypořádání potrvá několik měsíců. Předpokládám, že některé námitky a připomínky jsou takové, kterým dlouhodobě nelze vyhovět. Například z důvodu opačných požadavků dotčených orgánů,“ řekl.

Město se dosud řídí územním plánem z roku 1994

Mnohokrát byl aktualizován a už více než deset let politici hovoří o tom, že je zastaralý. Nový návrh město představilo letos v únoru, mohly se k němu vyjádřit především dotčené orgány jako ministerstva, krajský úřad nebo sousední obce, ale i veřejnost či městské části. Na portálu územního plánování jej zveřejnilo v červnu. Veřejné projednání se konalo 31. července.

Aktuální návrh reflektuje zejména pokyny brněnských zastupitelů v souvislosti s tím, že původní dokument v červnu 2022 zastupitelé neschválili

Jde mimo jiné o stanovení přísnějších podmínek pro stabilizovaná území, které ještě více zdůrazňují ochranu vnitrobloků nebo zeleně na sídlištích, zpřísňují výškovou regulaci a omezují výstavbu lokálních dominant. Dále přibyl nový typ funkční plochy pro individuální bydlení, který je specifický především pro okrajové části Brna s příměstskou zástavbou.