Plastičtí chirurgové Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně úspěšně dokončili rekonstrukci nosu po jeho totální ztrátě. Pro lékaře to byla velká výzva, protože kvůli nemoci, nezbylo pacientovi z původního vůbec nic. Po sérii operací se úspěšně podařilo dodat nový nos a navrátit tak pacienta do plnohodnotného sociálního života. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí nemocnice Jiří Erlebach.
Šlo již o pátou totální rekonstrukci nosu včetně skeletu, kterou lékaři na tomto pracovišti provedli. Ve čtyřech z pěti případů byl pacientům nos odstraněn pro rozsáhlý karcinom. To byl i případ Mariána Vanka, který o svůj nos i přilehlé kosti obličeje přišel kvůli rozsáhlému malignímu nádoru nosu a nosní přepážky. Šestapadesátiletý pacient byl odkázán na plastovou protézu, aby ho jeho vzhled zcela nevyřazoval ze společnosti. Toto řešení má však daleko k plnohodnotnému životu.
Lékaři z kliniky plastické a estetické chirurgie mu nový nos vymodelovali během pěti operací
„Pacientovi jsme vytvořili vnitřní výstelku nosu mikrochirurgickým přenosem kůže a kosti z předloktí. Kostru nosu jsme doplnili chrupavkou z žebra, ušních boltců a kostí z dolní čelisti a zevní kůži nosu jsme nahradili kůží z čela. Museli jsme nahradit i část horní čelisti přesunem kosti z brady na obličejových cévách,“ popisuje složité chirurgické výkony přednosta kliniky Zdeněk Dvořák.
Požadovaného tvaru nosu lékaři dosáhli opakovanými operacemi, při kterých bylo nutné tkáně znovu rozpojovat, ztenčovat a sešíváním modelovat
Moderní principy rekonstrukce nosu pracovníci kliniky rozvíjejí od roku 2016, kdy se jimi začal zabývat právě docent Dvořák. „Základním principem moderní rekonstrukce nosu je rekonstrukce všech jeho vrstev. Na kvalitně prokrvené vnitřní výstelce se vystaví kostra nosu z kostí a chrupavek, zevní vrstva je pak vytvořena velkým lalokem z čela, který se během další operace ztenčuje a teprve v závěrečné etapě se odstraní nadbytek kůže na kořeni nosu – tak to bylo i v případě naší poslední operace pana Vanka. Nadbytečná kůže obsahuje výživnou stopku čelního laloku, proto se ponechává déle,“ vysvětlil přednosta kliniky, který si téma rekonstrukce nosu zvolil i za svou habilitační práci. Na klinice spolu s kolegy úspěšně operovali pro ztrátu všech vrstev nosu už více než čtyřicet pacientů s různě velkými defekty.
Novinkou v případě poslední dokončené kompletní rekonstrukce bylo inovativní využití metody 3D CT plánování, které inicioval doktor Martin Kubát. Celý tým kliniky aktivně pracuje na zlepšování výsledků rekonstrukcí nosu, díky čemuž se na brněnskou kliniku sjíždějí pacienti nejen z celého Česka, ale i ze Slovenska.