Němečtí vojáci dorazili do Brna před polednem. Armáda projela Vídeňskou ulicí a pokračovala do centra. S nacisty spolupracovali brněnští Němci, kteří už v předvečer okupace obsadili klíčová místa jako policejní ředitelství na Palackého třídě, kanceláře zemského úřadu a městské správy.
"Brněnští Němci okupační vojska bouřlivě vítali. Češi nekladli žádný otevřený odpor, protože příkazy z Německa zněly jasně. Pokud se vojáci setkají s odporem, zakročí s největší krutostí. Vedení města opakovaně vyzývalo občany ke klidu a apelovalo, ať se chovají podle pokynů vojáků," uvedl Černý, který loni vydal knihu o působení německé tajné policie, tedy gestapa, v Brně.
Dva dny po vojenském obsazení navštívil město nacistický vůdce Adolf Hitler, který k lidem promluvil z balkónu Nové radnice, projel se centrem města a zamířil na nádraží, odkud pokračoval do Vídně.
Po okupaci získala některá brněnská místa nové názvy. Z náměstí 28. října se stal Winterholler Platz, náměstí Svobody nahradil Viktoria Platz a z Masarykovy ulice se stala Hermann Göring Strasse.
Kromě rozdílného pojmenování se Brňané tak jako lidé jinde v protektorátu museli naučit jezdit vpravo, protože po obsazení začaly platit německé dopravní předpisy. Platit začalo ve městě také německé trestní právo, což vyústilo v několik poprav za vlastizradu.
První měsíc po okupaci dění ve městě řídila nacistická armáda. V Brně panovalo stále mrazivé počasí a vojáci neměli potřebné vybavení a zásoby, proto rabovali brněnské obchody. Odbojová hnutí proti okupaci vznikala v Brně ještě tentýž měsíc.