Organizátoři vybraných festivalů v Brně by příští tři roky měli mít podporu města jistou. Radní totiž doporučili zastupitelům ke schválení víceleté dotace. Důvodem je kromě jiného umožnit organizátorům lepší plánování, řekla novinářům primátorka Markéta Vaňková (ODS).
„Organizátoři se na nás často obraceli s žádostí o víceleté dotace, aby měli větší předvídatelnost. Jejich přání jsme zohlednili a navrhujeme tříleté dotace, a to na roky 2024, 2025 a 2026. Organizátoři budou vědět, s čím mohou počítat, díky čemuž se jim lépe hospodaří a dramaturgicky plánuje,“ uvedla Vaňková. Peníze přispějí k uskutečnění festivalů jako je Pop Messe, JazzFestBrno, Serial Killer, Maraton hudby, Groove Brno a další.
Větší festivaly dostanou tři miliony korun ročně, menší milion až 1,5 milionu
S touto částkou může počítat třeba festival židovské kultury Štetl Fest. „Je to novější festival, který má za sebou teprve dva ročníky. Prostřednictvím víceleté dotace ale chceme dát najevo, že tento typ festivalu podporujeme a jsme rádi, že se v Brně koná,“ dodala primátorka. Jednoleté dotace by po schválení na zastupitelstvu měli získat rovněž organizátoři Mendel festivalu a Mezinárodního folklorního festivalu Brno.
Město podpoří také Český filharmonický sbor Brno, jenž požádal o zvýšení dotace
„Na roky 2022 až 2025 mu byla schválena dotace ve výši pět milionů korun ročně. S ohledem na dramatický vývoj v posledních letech ale sbor potřebuje podporu posílit, aby byl schopen zachovat svou existenci. Zastupitelé se tak budou zabývat změnou částky na roky 2024 a 2025 na sedm milionů korun,“ doplnila Radka Loukotová z tiskového oddělení magistrátu.
Milion ročně rozdělí letos a příští rok Brno i mezi státní příspěvkové organizace. Podpoří tak fungování Moravského zemského muzea, Moravské galerie v Brně, Technického muzea v Brně, Muzea romské kultury, Národního památkového ústavu a Moravské zemské knihovny.