Letku šesti dronů, která je jedinečná v rámci České republiky i Evropy, si pořídili výzkumníci a vývojáři společnosti Honeywell v Brně a testují na nich technologie pro budoucnost letectví. Letka se skládá ze šesti různých strojů včetně eVTOL dronu s pevnými křídly, který je jedním z prvních v této kategorii v tuzemsku. Firma k dronům vytvořila specializovaný tým špičkových odborníků. Ti předvedli část létajících bezpilotních strojů na letišti v Budkovicích na Brněnsku, kde drony často testují. V sezóně tu létáme každé tři dny, řekl zpravodajskému portálu BRŇAN vedoucí týmu Petr Veselý. Letecký inženýr je zároveň pilotem dronu.
Udělali už 850 vzletů a přistání
Tým pod jeho vedením při výzkumu pomáhá dělat pokroky v letectví tím, že testuje různé technologie pro další týmy v rámci brněnského centra Honeywell. Vývojáři primárně dělají letové testy pro pozemní řídicí stanici, dále také pro rádiové výškoměry, satelitní komunikaci a další. „Fungujeme už asi rok a půl, první testovací let jsme uskutečnili loni začátkem června. Máme za sebou už 16 sérií letů, což obnáší asi 850 vzletů a přistání,“ uvedl Veselý.
Letku doplnil eVTOL s pevnými křídly
Nyní letku doplnil eVTOL dron s pevnými křídly, který je v tuzemsku jedním z prvních v této kategorii. Režim provozu tohoto eVTOL dronu je podobný větším dronům. Letka tak v současné době disponuje 6 drony různých typů a vznikla právě v Brně, protože moravská metropole je pro Honeywell regionálním uzlem s téměř 1000 vědci a inženýry. Logicky tak hrají klíčovou roli ve vývoji nastupujících leteckých technologií.
Dron vzlétající v Rakousku dokáží řídit z Brna
Úkolem testovacího týmu je podle Veselého poskytovat technickou a operační zpětnou vazbu vývojářům. „Drony jsou pro testování leteckých technologií velmi efektivní. Máme unikátní mutace dronů od létání v budovách až po mezinárodní dálkové lety. Dron vzlétající třeba v Rakousku či USA dokážeme efektivně řídit z brněnské laboratoře. Máme tam totiž řídící stanici, která řeší telemetrii, přenos dat i přenos obrazu. Pracujeme i na vývoji výškoměrů a satelitní komunikace,“ vypočítal vedoucí dronové letky.
V Brně se rodí budoucnost pokročilé letecké mobility
Firma totiž v Brně vyvíjí klíčové produkty a řešení pro leteckou mobilitu v oblasti měst. Jedním z nich jsou například elektromechanické aktuátory. Ty naklápějí motory pro kolmý start a přistání, což je ve městech nezbytné. Zároveň však také umožňují konvenční let, což přináší optimální využití energie pro větší užitečné zatížení a dolet prostředků AAM. Zároveň se zde vyvíjejí řídicí letové počítače, antikolizní systémy, pozemní řídící stanice a pokročilá navigační řešení umožňující plnit přísné požadavky na bezpečnost letu i ve městě.
Vedou projekt OperA
Brněnští vývojáři dále pracují na integrovaných řešeních pro kokpity budoucnosti, fly-by-wire jednotkách a počítačích pro řízení letu. Společnost také vede celoevropský projekt OperA, jenž je pro městskou leteckou mobilitu klíčový. Řeší bezpečnou integraci letadel a dronů do vzdušného provozu, který bude nad městskými aglomeracemi velmi hustý.