Za poslední roky odborníci celosvětově upozorňují na probíhající klimatickou změnou. Poukazují hlavně na rostoucí rizika spojená se změnou klimatu ve velkých městech, mohou mít rozsáhlé negativní dopady na kvalitu života obyvatel i na národní ekonomiku, ekosystémy a přírodní kapitál. Problém chce řešit i vedení města Brna.

Od prvního června si mohou Brňané zažádat o dotaci na zelenou střechu. Žádat mohou fyzické i právnické osoby. Zelené střechy jsou opatřením, které dokáže snižovat teplotu, uhlíkovou stopu nebo eliminovat škody při přívalových deštích. Mají ale i další výhody. Kromě zelených střech chystá město další opatření.

„Podpora zelených střech je jedna z možností, kterou chce město bojovat proti klimatické změně a suchu. Dále máme program na zachycování dešťové vody, kde mohou žádat úspěšní uchazeči o dotaci ze státního dotačního programu Dešťovka. O dotaci na zelenou střechu již přišlo 28 žádostí a o dotaci z programu Nachytej dešťovku 7 žádostí. Na městských budovách také prosazujeme energetický management, který výrazně snižuje uhlíkovou stopu jednotlivých budov. Do budoucna plánujeme další opatření,“ uvedl náměstek primátorky Petr Hladík.

Ten dále dodal, že je se podařilo najít budovu, na které by se dala realizovat všechna opatření a mohla by být jakýmsi vzorem pro ostatní. Konkretizoval, že půjde o přeměnu staré školní budovy MŠ Štolcova na moderní energeticky nenáročnou školku.

„Chceme provést vzorovou rekonstrukci školní budovy. Proto u plánované rekonstrukce MŠ Štolcova využijeme co nejvíce energeticky šetrných opatření. Školka tak může mít zelenou střechu, venkovní žaluzie, tepelná čerpadla, rekuperaci vzduchu nebo může využívat fotovoltaiku a zachytávat dešťovou vodu. Nyní prověřujeme, která všechna opatření zde bude možné zrealizovat a následně to zařadíme do podmínek projektové dokumentace,“ doplnil náměstek Hladík.

Podle něj je projekt teprve v začátku, ale má veškerou podporu. „Pokud všechno dobře půjde, realizace školky by mohla být hotová za 3 až 4 roky. Poptávka po službách této školky, jejímž je město zřizovatelem, je obrovská. Předpokládám, že v rámci rekonstrukce rozšíříme školku na dvoutřídku,“ upřesnil Hladík.

 

Výhody zelených střech

· Udržitelná výstavba s nízkou uhlíkovou stopou

· Eliminace škod způsobných přívalovým deštěm

· Snížení množství poletavého prachu PM10, PM2,5 i PM0,1

· Zkvalitnění tepelné stability budovy

· Zelená střecha má zvukově – izolační vlastnosti

· Zadržování vody

· Snížení zatížení kanalizační sítě

· Regulace vlhkosti suchého vzduchu

· Redukce teplotních výkyvů – prodlužují životnost staveb

· Redukce CO2

· Pasivní provoz – po instalaci žádná další spotřeba energie, nepotřebuje závlahu

· V případě většího rozšíření v lokalitě – snížení přehřívání lokálních sestav objektů, povrchových teplot uličních celků a estetická funkce

· Větší četnost zelených střech – zadržená voda je pomalu spotřebována pro lokální ochlazení blízkého okolí stavby a současně zlepšuje mikroklima celých uličních celků

Důležité je, aby byla zelená střecha správně navržena, proto úspěšný žadatel obdrží příspěvek na odborný posudek spojený s realizací zelené střechy ve výši až 10 000 Kč. Detailní informace o dotacích pro oblast životního prostředí lze najít na https://ekodotace.brno.cz/.