Vedení Brna se chce zaměřit na zklidňování napětí, které ve městě vzniklo mezi Romy a Ukrajinci. Spolu se zástupci obou komunit, policisty i strážníky se na pondělním jednání dohodli, že budou usilovat o vyvracení dezinformací, plánují také posílení komunikace ohledně témat, která jsou pro danou komunitu důležitá. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.
Situace je napjatá od červnového incidentu, při němž poblíž brněnské přehrady zemřel mladý Rom. Podle nepotvrzených informací byl útočníkem Ukrajinec. V půlce června kvůli tomu uspořádali Romové v Brně demonstraci. Minulý týden se na sociálních sítích objevilo video, kde skupina Romů skanduje před ubytovnou s cizinci protiukrajinská hesla nebo se vydává na pochod ulicemi.
„Události jako pochod k ubytovně se dotýkají všech obyvatel města bez ohledu na národnost nebo sociální status. Chceme vyslat jasný signál, že jsme připraveni společně problémy řešit,“ řekl náměstek primátorky pro sociální oblast Robert Kerndl (ODS). Na základě dřívějších jednání je v okolí ulic Bratislavská, Francouzská a Cejl posílená hlídková činnost.
Hlavním tématem pondělní schůzky bylo šíření dezinformací
Magistrát chce ještě tento týden nastavit a v orgánech města následně schválit základní režim, jak se s dezinformacemi vypořádat. Komunitu chce oslovovat třeba přes sociální sítě. „Zpočátku se zaměříme zejména na témata spojená s aktuálními náladami po lidské tragédii, která se odehrála na přehradě v Bystrci, a to zejména v romské menšině. Bude se jednat primárně o uvádění dezinformací, hoaxů či manipulativních informací, které po sociálních sítích zřejmě vědomě šíří někteří jedinci, na pravou míru,“ řekl Poňuchálek.
Tyto osoby prostřednictvím živých videí šíří dezinformace s cílem radikalizovat své publikum, dodal mluvčí
Internetem se šíří například fámy o únosech romských dětí Ukrajinci. „Věříme, že pokud aktivitu zaštítí nejen město, ale i bezpečnostní sbory, neziskové organizace či místní iniciativy, stane se daný komunikační nástroj hodnověrným původcem ověřených informací pro obě komunity a i samotnou majoritu,“ doplnil.
Magistrát se chce dále zaměřovat na témata spojená s běžným životem obou komunit
Ukrajinci v současnosti řeší například nedostupnost volných míst na úrovni středoškolského vzdělávání. Romové projevují obavy z nedostatku sociální pomoci, která se podle nich zaměřuje na ukrajinské uprchlíky. Veronika Štiglerová z organizace IQ Roma servis potvrdila, že nálada mezi Romy je stále napjatá. „Není to ale tak, že by se organizoval nějaký hromadný pochod na Ukrajince. Jsou to spíše jedinci, ke kterým se přidávají další. I přesto ale plánujeme začátkem srpna sezení s komunitou, kde bychom řešili právě téma dezinformací a probrali s nimi jejich obavy. Naši sociální pracovníci v současnosti provádí průzkum, ve kterém se lidí ptají, co je nejvíce zajímá,“ uvedla.