V letošním roce dalo město na kulturu miliardu, navýšení proto činí deset procent. "Asi 35 milionů jsou provozní výdaje, které jsou především z důvodu navýšení platů v kultuře. Musíme to vykrývat z městského rozpočtu, protože ministerstvo kultury podporu momentálně nenavyšuje," uvedl radní pro kulturu Marek Fišer (za Piráty).
Přes 11 milionů požadovalo Centrum experimentálního divadla Brno (CED). "Je potřeba poděkovat, že Rada města Brna vnímá podfinancovanost Centra experimentálního divadla jako problém a snaží se naléhavou situaci řešit," uvedl ředitel centra Miroslav Oščatka. Podle něj ale část peněz pokryje dřívější navýšení platů. "V praxi to znamená, že se reálně plánovaný příspěvek zřizovatele na provoz nezvyšuje o 11,5 milionu, ale o pět milionů a dále o příspěvek na opravy ve výši dva miliony. Přitom stále platí, že nás nejvíce trápí finance na běžný provoz," uvedl Oščatka.
Město ale více peněz dát nemůže. "Momentálně jsme dosáhli maxima pro příspěvkové organizace v rámci jejich požadavků na navyšování platů v kultuře. U centra je navýšení procentuálně jedno z nejvyšších. S panem Oščatkou se ale budeme dívat do dalších let," řekl Fišer. Podle něj chce město do budoucna najít řešení například tak, že by některé organizace jako třeba Národní divadlo Brno přejít pod ministerstvo kultury. "Potom by mohly být další prostředky. Je to ale běh na dlouhou trať," dodal Fišer.
CED má rozpočet přes 50 milionů. V posledních letech narostla podpora od města z 30 ke 40 milionům, další peníze má organizace z vlastní činnosti. Spadají pod ni divadlo Husa na provázku, HaDivadlo a Divadlo U Stolu.
Sedm milionů dostane i Národní divadlo Brno. Jeho ředitel Martin Glaser nedávno řekl, že chybí přes sedm milionů na zachování repertoáru oper. Pokud by divadlo peníze nedostalo, hrozilo jejich omezení na polovinu. Měsíčně jich odehraje 15 až 20.