Vodní nádrž Vír na řece Svratce by měla pojmout i intenzivní srážky kolem Dalečína na Ždársku. Je tam prostor ještě asi na 8,5 metru vody, řekl dnes novinářům po jednání povodňové komise hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL). Díky tomu by směrem na Brno nemuselo přitéct tolik vody. Svratka ve Veverské Bítýšce na Brněnsku i v Brně je nyní na druhém stupni povodňové aktivity značící pohotovost. V Židlochovicích na jih od Brna je na třetím stupni, který znamená ohrožení.

Vírská nádrž by měla pojmout stoletou vodu

„Nádrž Vír by měla pojmout i stoletou vodu. Během včerejška tam přibyl asi metr vody a je tam prostor na osm a půl metru vody. Zatím vše držíme v přehradách a korytech řek. Je tam také velký přepad, takže Vír by měl pojmout velké množství vody. Počasí kolem Dalečína se pořád zhoršuje a jsou tam další srážky,“ uvedl Grolich.

Hladina stoupá i na Brněnské přehradě, kterou ale průběžně maximálně odpouštějí

Hladina podle něj stoupá i na Brněnské přehradě, což může znít jako zarážející zpráva. „S tím se ale počítalo a pořád je to bezproblémové, protože spodním výstupem z přehrady odtéká maximální množství vody. Jakmile voda nastoupá po horní vrata, tak se otevřou a zase se voda bude odpouštět. Je to standardní proces a zatím podle srážek. Řeka Svratka by měla zůstat v korytě a neměla by způsobit žádné větší problémy. Je ale třeba se připravit. Hladiny řek během dneška stoupat budou. Večer proto opět zasedne povodňová komise,“ uvedl Grolich.

Svratka ve Veverské Bítýšce by měla zůstat na druhém stupni

Svratka ve Veverské Bitýšce by podle aktuálních prognóz měla zůstat na druhém stupni. Hladinu ovlivňují také manipulace vodohospodářů na Víru, odkud nyní navyšují odtok z 25 metrů krychlových za sekundu na 35. „Prostor ve Víru je, ale teče tam teď 94 kubíků a očekává se až 120. Co spadlo na Žďársku, chceme srovnat ve Víru, abychom to nepouštěli do Brna a nezatěžovali Brněnskou přehradu, kde je nyní vyrovnaný stav,“ vysvětlila Jana Kučerová z Povodí Moravy.

Nápor by měl zvládnout Vranov i Nové Mlýny

Déšť by podle stávajících prognóz měla zvládnout i nádrž Vranov na řece Dyji. „Zatím vodu držíme v přehradách a korytech řek. Nejhůře se rozlije do zahrad,“ řekl Grolich. Od dnešního dopoledne je Dyje na Nových Mlýnech na třetím stupni povodňové aktivity. I novomlýnské nádrže by však podle hejtmana měly nápor srážek zvládnout.

Dnes i zítra podle prognóz naprší 100 milimetrů

Ředitel pro správu Povodí Moravy Antonín Tůma uvedl, že má dnes i v neděli opět napršet 100 milimetrů, tedy 100 litrů vody na metr čtvereční. „Nově je předpovídaný déšť i v pondělí, napršet by mělo dalších 50 milimetrů. Srážky mají v našem povodí velmi rychlou odezvu, budeme dosahovat třetích stupňů povodňové aktivity. Pokud se navíc přidá i silný vítr, budou padat stromy bránící průtoku, tím se hladiny také zvednou,“ řekl. Připomněl, že zatím jsou zvýšené stupně způsobené odtoky z přehrad. „Jak budou pokračovat srážky, budeme manipulaci upravovat,“ doplnil.

Hasiči v pátek řešili 260 událostí

Jihomoravští profesionální či dobrovolní hasiči řešili v pátek v souvislosti s počasím 260 událostí. Nejčastěji odstraňovali spadlé stromy, čerpali vodu nebo chystali pytle s pískem či zábrany z nich. U Poříčí v Brně z nich stavěli hráze v úseku asi tří kilometrů. Ředitel hasičů Jiří Pelikán poděkoval Dobro týmu a dobrovolníkům za pomoc při plnění pytlů pískem. Lidé si o ně mohou zažádat přes příslušné povodňové komise obcí s rozšířenou působností. „Nejvíc zasahujeme na Blanensku, Brně-venkově a v Brně. Nejčastější událostí jsou odstraňování stromů nebo odčerpávání vody. Jednou z hlavních činností hasičů je i pytlování. Monitorujeme samozřejmě tok Svratky od Brněnské přehrady po Židlochovice. Budeme muset odstraňovat naplaveniny, tedy stromy, dřevo a jiný materiál, a ochránit tak mostní konstrukce,“ dodal Pelikán.