Byl absolvent filozofie na Masarykově univerzitě, kulturní referent deníku Rovnost, člen literární redakce brněnského rozhlasu či šéfredaktor kulturní revue Host do domu. Byl také autor publikující v samizdatu a v exilové literatuře, charakteristický pro něj byl silný vztah k Moravě.
Jana Skácela a jeho tvorbu dnes připomenou tematické akce, které budou v Brně probíhat po celý rok 2022. Program startuje v 15:30 v budově Moravské zemské knihovny, která se k této příležitosti promění v otevřenou sbírku básní Jana Skácela. Návštěvníci při vstupu do budovy projdou stylizovanou knižní obálkou a symbolicky tak „vejdou do knihy“. Napříč patry nahlédnou do podoby knižní sazby graficky upravené jednotlivé velkoformátové stránky této „knihy“ se Skácelovými básněmi, které do instalace vybralo celkem čtyřicet osobností.
„Skácel je jedním z našich nejvýznamnějších básníků, který současně není jen klasikem, ale někým, jehož básně jsou stále přirozenou součástí našeho čtení. O tom svědčí i skutečnost, že do našeho projektu, v němž jsme oslovili čtyřicet dvě osobnosti s žádostí, aby pro naše čtenáře vybrali jednu ze svých oblíbených Skácelových básní a doprovodili ji komentářem, pouze dvě odmítly z časových důvodů. Pro všechny ostatní to bylo radostné zadání a tomu odpovídají i jejich interpretace a komentáře. Sám jsem byl z té mimořádně vstřícné reakce překvapen a myslím, že to o Skácelově díle cosi podstatného vypovídá. A jsem proto rád, že mohu naše čtenáře pozvat na ochutnávku toho, jak čtou Skácela například spisovatelé Pavel Kohout a Marek Toman či básníci Petr Hruška a Petr Borkovec, ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková, hvězdář Jiří Dušek, ilustrátor Petr Sís nebo kastelán Aleš Kadlčák, popřípadě manželé Věra a Milan Kunderovi,“ uvedl ředitel Moravské zemské knihovny v Brně Tomáš Kubíček.
Na instalace s názvem Básně 2022 v Moravské zemské knihovně naváže výstava A náhle jsme tu navěky… v Moravském zemském muzeu v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu. Zde se také uskuteční předpremiéra nového dokumentu ČT Hledání Jana Skácela, spojená s úvodem tvůrců dokumentu. Výročí vyvrcholí večerem hudby a poezie Jukebox Skácel na Sklepní scéně Centra experimentálního divadla, kde na básníka zavzpomínají jeho souputníci. Večerem provede Miloš Štědroň.
„Moravské zemské muzeum připomene život a dílo Jana Skácela (1922–1989) výstavou, která návštěvníkům představí dobové fotografie, autorovy publikace, ukázky rukopisů, ocenění, bibliofilií, několik originálních personálií a také – a hlavně – básníkovy osobité verše. Světoznámý spisovatel Milan Kundera o jeho tvorbě napsal:
‚Jeho verše jsou takřka neuvěřitelným spojením největší možné prostoty s nejhlubším a zcela originálním zamyšlením‘. Zde Kundera krásně vystihl podstatu této lyriky, která s halasovskou úsporností, osobitou eufonií a hláskovou instrumentací tak sugestivně a jímavě dotváří náš svět:
Ještě si přiťuknem a vypijem to tiše. Nikomu nepovíme, co víno o nás zná. A spadne hvězda. Tenká jako plíšek. A voda blízko mostů bude stříbrná. (Báseň Přípitek),“ doplnil náměstek generálního ředitele Moravského zemského Zdeněk Drahoš.
„Těší mě, že se podařilo dát dohromady sérii akcí, které letos připomenou Jana Skácela. V Divadle na provázku v roce 1985 nastudovala Eva Tálská inscenaci Na dávném prosu. Skácel je nepochybně básník, který oslovil a ovlivnil celou řadu lidí. Moc rádi na jeho počest uspořádáme vzpomínkový večer – věřím, že na něj k nám do divadla přijdou lidé vzpomenout,“ dodal ředitel Centra experimentálního divadla Miroslav Oščatka.