V participativním rozpočtu města Brna letos uspělo 13 projektů, mezi které město rozdělí 32,27 milionu korun. V pátém ročníku hlasovalo přes 17.000 Brňanů. Na jeden projekt město poskytuje maximálně tři miliony. Díky návrhům obyvatel vznikne chodník na přehradě, zelené podchody na hlavním nádraží nebo volejbalové kurty v Lužánkách. S uskutečněním nejúspěšnějších projektů se začne příští rok.
Do participativního rozpočtu mohou lidé posílat návrhy, co by ve městě chtěli zlepšit. Lidé pak o nejlepších návrzích hlasují. Hlasování skončilo půlnocí posledního listopadu, občané vybírali ze 67 projektů v 17 městských částech Brna. Mezi další úspěšné projekty patří kavárna v Centrálním parku Rokle v Líšni, řečkovická cyklostezka nebo digitální tabule odjezdů u Dělnického domu. "Celkový počet hlasujících v druhém ročníku je druhý nejvyšší v historii brněnského participativního rozpočtu. Velmi mě těší, že občané Brna mají zájem podílet se na rozhodování v rámci participativního rozpočtu. Je vidět, že jim není lhostejné, co se v jejich městě děje," uvedl primátorčin náměstek Tomáš Koláčný (Piráti). Brno má skoro 400.000 obyvatel.
Loni město rozdělilo v participativním rozpočtu 33 milionů korun. Nejvíce hlasů získal projekt na záchranu jezírek v oboře Holedná. Další podporu získalo vybudování tréninkového centra mládeže v areálu bývalého stadionu za Lužánkami, ale také klubovna pro děti v Tuřanech nebo pořízení včelích úlů do Brna.