Zvýšený provoz v období dovolených možná měl být výhodou pro cestující v osobním automobilu Mercedes, který v úvodu tohoto týdne kontrolovala hlídka cizinecké policie na bývalém hraničním přechodu v Lanžhotu. Nenápadný vůz s bulharskou registrační značkou, který se zdál být při příjezdu na přechod policistům podezřelý, měl ale hodně neobvyklou osádku. „Řidič se prokázal platnými doklady své země. Zbývající čtveřice cestujících pak shodně tvrdila, že žádný platný cestovní či jiný doklad, který by je opravňoval k pobytu na území České republiky, nemá. Hlídce uvedli, že jsou státními příslušníky Iráku. Bylo tedy jasné, že vstupují na území české republiky neoprávněně a také by na něm neoprávněně pobývali,“ uvedl k případu Bohumil Malášek, policejní mluvčí.
Policisté celou osádku vozidla zadrželi. Po provedených úkonech v trestním řízení sdělili padesátiletému Bulharovi, který vozidlo řídil, podezření z trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Následně pak byl cizinec břeclavským soudem odsouzen k půlroční podmínce a dále mu byl uložen trest vyhoštění z území ČR na dva roky. Čtveřice Iráčanů byla po provedeném správním řízení, v rámci readmisní dohody, vrácena do země, z níž přijela, tedy na Slovensko.
„Policisté z odboru cizinecké policie neprovádějí pouze kontroly na bývalých hraničních přechodech. I když vlna migrace je výrazně menší než v minulých letech, věnují policisté možnému ilegálnímu přesunu běženců z problémových zemí velkou pozornost. Za využití moderní techniky hlídkují v terénu na státních hranicích. Tam vedle terénních automobilů využívají i terénní čtyřkoly. Ze vzduchu pak mohou monitorovat prostor dronem,“ dodal Malášek. Ten dále dodal, že policisté často využívají také speciální přístroj, který dokáže zvenčí zachytit tlukot srdce. Tedy ilegálně převážené osoby v nákladovém prostoru kamiónu. Pod stálou kontrolou jsou také vlakové a autobusové spoje ze sousedních zemí.