"Je to vůbec poprvé, co jsme při deset let trvající přestavbě rozvodné sítě z páry na horkou vodu zvolili toto 'podvodní' řešení. Až dosud bylo možné potrubí vést přes lávku nad řekou, jako je tomu například u rozvodů v lokalitě Cejl/Zábrdovická nebo na Rybářské," uvedl generální ředitel tepláren Brno Petr Fajmon.

Horkovod prochází pod základy opěrných zdí, ke dnu řeky bude sveden šachtou. Celkové převýšení je 7,4 metru. Aby bylo možné potrubí do dna řeky položit, bude vždy polovina řeky přehrazena stěnou ze šestimetrových ocelových profilů, takzvaných štětovnic.

"V předchozích týdnech jsme vybudovali sjízdnou rampu, po níž bude do Svratky sjíždět pásový bagr s hlavicí pro zarážení štětovnic a další mechanizace, zabezpečující například odvoz vytěženého materiálu," uvedl vedoucí odboru technického rozvoje tepláren Martin Šroubek.

Teplárny musí práce v řece přizpůsobit aktuálnímu průtoku vody, spolupracují proto s dispečinkem povodí Moravy a s provozem vodní elektrárny na Brněnské přehradě.

"Vyšší povodňové průtoky, při nichž bude nutné práci zastavit, mohou nastat například po letních přívalových bouřkách. Sjízdná rampa do koryta řeky však umožní rychlou evakuaci lidí i techniky," dodal Fajmon.

S přestavbou zastaralých parovodů na moderní horkovody začaly Teplárny Brno před deseti lety. Čistě horkovodní rozvodná soustava by Brno měla zásobovat v roce 2023. Horká voda bude pro teplárny znamenat úsporu přes sto milionů korun ročně, každá z přepojených domácností ušetří v ročních nákladech za teplo zhruba 1500 korun. Rekonstrukce má i značný ekologický přínos. Každý kilometr nahrazených parovodů znamená roční snížení emisí o 336 tun oxidu uhličitého.