Lékaři z ortopedické kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně se stejně jako zbytek republiky potýká s velkým přetlakem žadatelů, kteří čekají na endoprotetiku velkých kloubů. Loni implantovali necelých dvanáct stovek náhrad kolen a kyčlí. Proto se teď nově pokouší zefektivnit pacientův průchod klinikou edukativní akademií, která nemocné připravuje na plánovaný výkon, uvedl mluvčí nemocnice Jiří Erlebach.

Pacienti čekají na nový kloub až tři roky

„Přestože jsme v posledních třech letech navýšili počet provedených endoprotetických výkonů asi o pětadvacet procent, stále se potýkáme s prodlužující se čekací dobou na implantace náhrad kyčelního a kolenního kloubu,“ upřesnil přednosta kliniky Tomáš Tomáš. Svou roli v tom sehrála i pandemie covidu, během které chirurgové značně omezili plánovanou operativu. Pacienti tak na nový kloub aktuálně čekají až tři roky.

Upřednostňují šetrné zákroky

Navyšování počtu provedených operací velkých kloubů s sebou přináší vyšší nároky na personál, prostory, ale i na operační techniku. „Preferujeme šetrné miniinvazivní techniky, které jsou sice náročnější pro operatéry, ale přinášejí pacientům možnost zrychlené pooperační rehabilitace,“ vysvětlil ortoped. To je výhodou i pro samotné pracoviště, které tak může odoperovat více čekatelů.

Rozhodli se otevřít pacientskou akademii

Aby vše probíhalo hladce, snaží se personál ortopedické kliniky neustále zlepšovat komunikaci s pacienty. Cílem je připravit je k operačnímu výkonu a provést je hospitalizací i následnou rehabilitací tak, aby výsledný efekt totální kloubní náhrady byl i přes zrychlenou péči co nejdokonalejší. Proto se po vzoru jiných velkých světových pracovišť klinika rozhodla otevřít pacientskou akademii.

Poradí jim ortopedi, anesteziologové i fyzioterapeuti

Jde o edukační setkání, na které jsou zváni pacienti i jejich rodiny, aby si vyslechli rady a tipy od ortopedů, anesteziologů a fyzioterapeutů. „Posluchače naší akademie virtuálně provádíme předoperační přípravou, perioperační a pooperační péčí a následnou rehabilitací. Ke všemu dostávají rady a doporučení, abychom společně dosáhli co nejúspěšnější implantace nového kloubu,“ uvedl přednosta kliniky.

Od srpna pořádají pravidelné kurzy

První zkušební setkání se odehrálo už v květnu. A protože se později při hospitalizacích absolventů osvědčilo, začala klinika od srpna kurz pořádat na pravidelné bázi. „S nemocničními informatiky jsme spustili systém, který nám pomocí SMS pomáhá oslovovat pacienty dva měsíce před plánovanou operací, což jsme na základě našich zkušeností vyhodnotili jako optimální dobu pro absolvování akademie,“ upřesnil Tomáš s tím, že setkání se konají přibližně jednou za tři týdny, přičemž se střídají lekce určené pacientům před náhradou kolenního a kyčelního kloubu.

Zatím mají pozitivní ohlasy

„Máme prozatím velmi pozitivní zpětnou vazbu a věříme, že tento přístup přispěje k vyladění péče o naše pacienty a povede k jejich rychlému a nekomplikovanému návratu do plnohodnotného života,“ dodal ortoped.