V peklo s čerty i Mikulášem se na přelomu listopadu a prosince změní jeskyně Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu. Již popatnácté se tam odehraje akce pro děti i jejích rodiče Ďábelský Výpustek. Letos ji pořadatelé naplánovali na sobotu 31. listopadu a neděli 1. prosince, sdělil zpravodajskému portálu BRŇAN mluvčí Správy jeskyní Pavel Gejdoš.

Mikuláš shání ztracenou knihu hříchů a v pekle se rozbil kotel

V divadelně pojatém představení Lucifer zuří a celé peklo je před svátkem svatého Mikuláše na nohou. Mikuláš shání jeho ztracenou knihu hříchů a do toho se – co čert nechtěl – rozbil samotný pekelný kotel. „Do pekla jsou proto povoláni zkušení opraváři, aby dali celý čertovský zmatek zpět do pořádku,“ přiblížil děj představení režisér Vojtěch Pernica. Na hraní a organizaci akce se podílí všichni průvodci z Výpustku.

Vstupenky si lidé mohou koupit předem na webu

První mikulášská prohlídka začíná v sobotu i v neděli vždy v 10:00 a dále každou celou hodinu až do 17:00, kdy odchází poslední výprava do jeskyně. Vstupenky si diváci mohou koupit předem – odkaz a další informace najdou na webu caves.cz/mikulas2024.

Návštěvu Ďábelského Výpustku zvládnou za hodinu

Celková délka Ďábelského Výpustku je 1 hodina, z níž přibližně 35 minut trvá divadelní představení postupně v různých částech jeskyně a na konci má Mikuláš 25 minut na předání dárků dětem. „Je možné přinést vlastní nadílku pro své děti, kterou jim světec předá spolu s certifikátem hodného dítěte. Malý dárek i certifikát bude připraven pro všechny děti. Pro příchozí nebude chybět možnost občerstvení,“ uvedla vedoucí jeskyně Hana Horáková.

Jeskyně je otevřená celoročně

Jeskyně Výpustek se Sloupsko-šošůvskými jeskyněmi jsou v Moravském krasu otevřeny celoročně – v zimě každý den kromě pondělí. Pouze po oba „ďábelské“ dny se ve Výpustku klasické prohlídky nekonají.

Labyrint chodeb a dómů Výpustek vytvořila ponorová činnost Křtinského potoka

První zdokumentovaní návštěvníci tam již v 17. století nacházeli kosti pravěké zvířeny. „Správa jeskyní myslí i na školní výpravy, stejně jako ostatní tuzemské jeskyně má připravené pracovní listy, kde si mohou školáci formou kvízu ověřit prohlídkou podzemí získané znalosti a informace. V rámci zážitkové trasy Za tajemstvím jeskyně mohou předem objednané skupinky nejvýše 10 lidí prozkoumat s baterkami a v helmách dosud nepřístupné prostory mezi armádním vestavěným krytem a přírodní stěnou jeskyně a v podřepu či po čtyřech nahlédnou i do Nízké chodby s tenkými krápníkovými brčky – makaróny,“ doplnil Gejdoš.