Česká aplikace rozpozná počínající Parkinsonovu nemoc i za několik minut telefonního hovoru. Speciální software analyzuje řeč volajícího, přičemž dokáže odhalit nepatrné změny v hlase předznamenávající nástup choroby. Na vývoji aplikace pracuje tým vědců a lékařů z Národního ústavu pro neurologický výzkum (Neur-IN), 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1. LF UK) a Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického (ČVUT). Jejich objev by mohl pomoci s včasnou diagnostikou onemocnění a následnou cílenou terapií, která umí postup jinak nevyléčitelného onemocnění zpomalit. V tiskové zprávě dnes o aplikaci informoval člen Neur-IN Petr Dušek.
Odborníci při vývoji aplikace sledovali 70 lidí. Kromě těch s počínající Parkinsonovou nemocí také pacienty, kteří trpí takzvanou poruchou chování v REM spánku. Právě ta bývá prvním příznakem nastupujícího neurodegenerativního onemocnění. „Monitorovali jsme dva typy aktivit. Při analyzování telefonních hovorů se ukázalo, že ke správnému vyhodnocení stačí, aby člověk volal přibližně 18 minut. Zároveň měli účastníci za úkol přečíst v aplikaci vybrané pasáže textu, přičemž poruchu aplikace spolehlivě rozpoznala po zhruba 120 slovech,“ uvedl Dušek.
Porucha řeči je jedním z prvních projevů Parkinsonovy nemoci
„Obecně je hlas lidí s touto nemocí více monotónní. Typická je zhoršená melodie řeči, hlasitost a srozumitelnost. V pozdějších stadiích nemoci jsou tyto obtíže dobře slyšitelné. Na počátku ale mohou být změny jen velmi nepatrné. I ty však dokáže naše aplikace spolehlivě rozpoznat,“ přiblížil neurolog. Už dříve se jeho týmu podařilo popsat tři typy řečových poruch, které pacienty s Parkinsonovou nemocí postihují. „Podle toho, jakou poruchou pacient trpí, jsme schopni předpovědět, jak se bude jeho nemoc dále vyvíjet a jak zareaguje na léčbu,“ dodal Dušek.
Mobilní aplikace je nyní ve fázi testování. Podle Jana Rusze z ČVUT, v jehož týmu vznikla, je velmi spolehlivá
„Výsledky jsou srovnatelné s analýzami hovorů, které jsme s pacienty nahrávali v laboratorních podmínkách na kvalitní mikrofon. Mobil by se tak do budoucna mohl stát plnohodnotným nástrojem, který nám pomůže zavčas diagnostikovat Parkinsonovu nemoc,“ řekl. Dostupnost a snadnost jsou podle vědců hlavními výhodami vyvinutého softwaru. Doposud musel pacient přijít na kliniku a na profesionální mikrofon v tiché místnosti plnit zadané úkoly. Aby bylo možné převést aplikaci do praxe, je potřeba další testování. Vědci by chtěli vyzkoušet jiné typy mobilních zařízení a také analýzu řeči v dalších jazycích.
Parkinsonova nemoc je neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, které souvisí s úbytkem nervových buněk. Pacienti postupně ztrácejí schopnost kontrolovat svůj pohyb, objevuje se třes i problémy s pamětí nebo další kognitivní poruchy. Podle odhadů v Česku chorobou trpí až 50.000 lidí. V důsledku stárnutí populace jejich počet roste.