Nemocnice na jižní Moravě dnes s ohledem na stovky výpovědí lékařů z dobrovolné přesčasové práce začaly fungovat v upraveném režimu. Ve snaze zajistit lékaře pro akutní péči omezily plánované zákroky a vyšetření. Koncem příštího týdne by se chod nemocnic mohl vrátit k normálu, pokud lékaři po dohodě svých zástupců s premiérem Petrem Fialou (ODS) vezmou výpovědi zpět.
Výpovědi z přesčasů podali lékaři po celé republice s cílem podpořit své požadavky na změny zákoníku práce a růst mezd a platů. Po čtvrteční dohodě jejich zástupců s Fialou viceprezident České lékařské komory (ČLK) Jan Přáda lékaře vyzval, aby péči zajistili.
Definitivní odvolání protestu podle Přády bude následovat až po podepsání písemné dohody počátkem příštího týdne
„Pokud se dohoda příští týden stvrdí, věřím, že se do normálního provozu vrátíme v řádu jednotek dnů. Naše klinika je velké pracoviště a i když ode dneška jedeme v určité redukci, máme připravenou i běžnou variantu,“ sdělil Jan Krejčí, přednosta I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Ohledně některých odložených zákroků lze pacientům zavolat i dva tři dny dopředu, zda by se mohli dostavit. Klinika má čekací listiny třeba na implantaci kardiostimulátoru. „Posouvali jsme jen takové výkony, kdy je pacient ve stabilizovaném stavu. Pokud by se jeho stav zhoršil, přesouvá se do akutní péče. V prosinci ale s ohledem na Vánoce tolik plánované operativy není, přibližně od 18. prosince bývá provoz utlumen,“ doplnil přednosta.
Do týdne chce standardní režim obnovit také Vojenská nemocnice Brno, kde služby vypovědělo 45 ze 71 sloužících lékařů
„Včera (ve čtvrtek) večer jsem oslovil primáře, ať nachystají služby podle starého systému a zastavíme rušení plánovaných zákroků. Samozřejmě by bylo ideální obvolat pacienty, kterým se výkony zrušily, a domluvit se s nimi opět na termínu. S ohledem na předoperační vyšetření je tam ale nějaká setrvačnost,“ řekl ředitel Martin Stračár.
Podobně se vyjádřili také další zástupci jihomoravských nemocnic
Mluvčí brněnské Úrazové nemocnice a Nemocnice Milosrdných bratří Andrea Šromová připomněla, že lékaři potřebují vědět několik dní dopředu, kdy budou sloužit. Navzdory tomu se zařízení budou snažit co nejdříve vrátit k běžnému chodu. Stejně tak mluvčí Fakultní nemocnice Brno Lenka Martinková uvedla, že změny nelze očekávat ze dne na den.
Městská Nemocnice Boskovice ode dneška s ohledem na pokračující rekonstrukci rozvodů plynů a personální situaci dočasně uzavřela dětské lůžkové oddělení
Dětští pacienti budou k hospitalizaci převáženi na jiná pracoviště. Pozastavená je také veškerá neakutní péče a s akutní operativou po dobu rekonstrukce pomáhají okolní zdravotnická zařízení. Jednatel Miloslav Kavka čeká na potvrzení zaměstnanců, že s dohodou souhlasí. Podle něj nemocnice v nastaveném režimu pojede i příští týden, mezitím by se mohly směny upravit.
Výpovědi z přesčasů díky dostatku zaměstnanců tolik nepocítili třeba na ortopedicko-traumatologickém oddělení ve znojemské nemocnici
Navzdory tomu museli plánované zákroky v několika případech omezit, na velké ortopedické výkony se přitom už tak čeká rok i déle. „Čekací doby jsou dlouhé, proto jsme se snažili pacienty s prosincovým termínem odložit jen o pár dní. Aby jim platilo předoperační vyšetření a navíc jsme neprodlužovali stres, který někteří s ohledem na operaci cítí. Pomáhá nám ale samozřejmě to, že je prosinec, v lednu by byla situace horší,“ řekl primář oddělení Martin Komzák.
Žádný lékař nevypověděl přesčasy jihomoravským záchranářům
Mluvčí Michaela Bothová uvedla, že přednemocniční neodkladnou péči poskytují i nadále ve standardním režimu. V případě výrazného navýšení telefonátů na tísňovou linku jsou prioritní pacienti v akutním ohrožení života, přičemž převzetí péče garantovala všechna jihomoravská zdravotnická zařízení. Záchranka je také připravená počet výjezdových prostředků podle vývoje situace zvýšit.