Chovatelé mají nyní ještě pečlivěji sledovat zdravotní stav dobytka. Pokud zjistí něco podezřelého, mají nález ihned hlásit veterinární správě, aby bylo možné proti nákaze slintavkou a kulhavkou co nejrychleji zakročit. Jakékoliv zdržení podle ředitelky odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Krajské veterinární správy (KVS) pro Jihomoravský kraj Hany Čaloudové může zhoršit nákazovou situaci. Jde o natolik agresivní a rychle se šířící virus, že situace sama od sebe neodezní, řekla dnes na tiskové konferenci.

„Virus je velmi malý a díky tomu se velmi snadno šíří. Klíčový je samozřejmě přímý přenos mezi zvířaty, která virus vylučují všemi tělními tekutinami. Zvířata v jednom chovu se promoří velmi rychle a je téměř jisté, že se nakazí všechna zvířata,“ řekla Čaloudová. Zároveň se virus nepřímo šíří na kolech vozidel, na botách či oděvu těch, kteří se s virem setkali a dokáže se šířit i vzduchem desítky kilometrů.

Chovatelé by se tak měli snažit své chovy maximálně chránit, tedy uzavřít je před kýmkoliv, kdo do něj nemusí, dezinfikovat auta i obuv a oblečení. Zároveň si mají také vést evidenci těch, kdo do chovů vstoupí či vjede autem.

Podle informací ze Slovenska se také nákaza zpočátku projevuje ne zcela typicky. „První se s ní setkávají pracovníci na dojírně. Mléčná žláza je teplá, probíhá v ní lokální zánět a na strucích se objevují puchýřky, které později praskají,“ popsala Čaloudová. Stejně tak se objevují na paznehtech či na jazyku a onemocnění je pro dobytek velmi bolestivé. Nákaza však napadá i další zvířata, a to prasata, kozy a ovce.

Preventivní očkování proti nemoci neexistuje a používá se pouze takové, které dokáže v napadených chovech zpomalovat šíření viru

I takto navakcinovaná zvířata je nutné utratit, ale podle aktuálních slovenských zkušeností má tato vakcinace předpokládaný účinek. „V minulosti se dělaly různé analýzy a utracení všech zvířat v chovu je nejlepší řešení, jak se s nákazou v ohnisku vypořádat a také je ekonomicky nejpříznivějším řešením,“ vysvětlila Čaloudová. A to i přes to, že pro zemědělské podniky jde o ekonomickou pohromu.

Jihomoravští veterináři jsou maďarským a slovenským ohniskům nejblíže. Společně s policisty a celníky kontrolují nonstop dálniční přechod u Lanžhota a chystají se ve spolupráci s kolegy z dalších krajů nastoupit i na přechod v Hatích u Znojma a v Mikulově

„Snažíme se maximálně ochránit Česko před zavlečením nákazy. Jestli se sem virus dostane, říct neumíme. Riziko existuje a není malé,“ řekla ředitelka KVS Jana Kozáková. Dnes takto veterináři vrátili na Slovensko šest aut s živočišnými produkty, které představovaly potenciální riziko zavlečení nákazy. Kamiony s živými zvířaty však nejezdí. Podle ní se opatření mohou v dalších dnech měnit s ohledem na nákazovou situaci. Na Slovensku jsou zatím čtyři potvrzená ohniska.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) dnes uvedl, že musí být pro návštěvníky zavřené i obory od dnešní půlnoci, avšak detailnější informace zatím chybí a nemají je ani správci obor

„Má to smysl. Lidé hodně cestují a mohou si ze Slovenska či Maďarska přivézt na obuvi virus a v ní vyrazit do obory. Volně žijící zvířata jsou také vnímavá a mohou být přenašeči. Ale nemáme o jejich stavu tak podrobný přehled a nákaza by u nich nemusela ani probíhat s klinickými příznaky. Pro dospělé jedince není nemoc ani smrtelná,“ řekla Čaloudová.