Nečekaný vánoční dárek si na sklonku uplynulého roku nadělilo Muzeum města Brna, když do svých sbírek na Špilberku koupilo ikonický obraz Franze Felbingera Chudé děti. Představitelé městského muzea o tom informovali na sociálních sítích.
V 19. století žili nejlepší moravští malíři ve Vídni, i když v Brně vystavovali a účastnili se aktivit zdejších uměleckých spolků.
Většina Felbingerových děl je nezvěstná
„Z malířů, kteří trvale žili v moravské metropoli, byl v poslední čtvrtině 19. století vedle Emila Pirchana nejvýznamnější Franz Felbinger (1844 – 1906). Kvalitou své tvorby mohl úspěšně konkurovat vídeňským umělcům, ale většina jeho slavných obrazů je dnes nezvěstná,“ uvedli zástupci Galerie města Brna na facebookovém profilu muzea, pod které galerie spadá.
Ikonické dílo koupili v Praze
Jednou z těchto nezvěstných a ve své době uznávaných maleb byl podle muzejníků obraz Chudé děti, na němž Felbinger zachytil chlapce a děvčátko v potrhaných oděvech, kteří sedí na domovních schodech. Po druhé světové válce beze stopy z moravské metropole zmizel a dlouhá desetiletí se o něm nevědělo.
Později se ukázalo, že se zatoulal až do Čech, kde ale moravského malíře s vazbami na Vídeň a Mnichov neznal už vůbec nikdo. Loni v prosinci se však obraz nečekaně objevil v nabídce jednoho pražského aukčního domu. „Muzeum města Brna proto využilo příležitosti a obraz koupilo,“ potvrdili představitelé muzea na sociální síti.
Chudé děti na tričkách i ručnících
Dílo přitom odborníci považovali dlouhá léta za nezvěstné. Jeho reprodukce nicméně mezitím pronikla do virtuálního světa na internetu. Tam zaujal řadu lidí v zahraničí, kteří o Felbingerovi nikdy předtím neslyšeli.
„V angloamerickém světě se obrazu chopili obchodníci, kteří ho jako potisk nabízejí ke koupi na upomínkových předmětech od hrníčků přes trička, tašky až po ručníky,“ upřesnili představitelé muzea.
Teď se ikonickým obrazem pyšní Brno
Felbingerovy Chudé děti se tímto způsobem využití dostaly do společnosti tak významných děl světového malířství, jako je například Polibek od Gustava Klimta. „Muzeum města Brna se tak může chlubit originálem do jisté míry ikonického díla, které se svým způsobem dostalo do obecného povědomí vizuální kultury,“ dodali představitelé muzea.